Bota11 Gusht 2022, 16:59

Bie sërish numri i infektimeve me Covid-19, 642 raste të reja dhe një humbje jete

Shkruar nga Pamfleti
Bie sërish numri i infektimeve me Covid-19, 642 raste të reja dhe

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se në 24 orët e fundit ka pasur, 642 raste të reja me covid-19 dhe një humbje jete. Shifrat kanë pësuar një rënie të lehtë krahasuar me ditën e djeshme, ku u shënuan 806 raste të reja.

Sipas MSH, janë kryer 1708 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 642 qytetarë, në këto bashki:

197 në Tiranë, 56 në Fier, 45 në Durrës, 28 në Vlorë, 25 në Lushnje, 21 në Elbasan, 18 në Sarandë, 17 në Lezhë, nga 16 qytetarë në Kamëz, Gjirokastër, Pogradec, 14 në Devoll, nga 13 qytetarë në Kurbin, Divjakë, 11 në Korçë, 10 në Himarë, nga 9 qytetarë në Shkodër, Krujë, Kavajë, 8 në Peqin, 7 në Gramsh, nga 6 qytetarë në Vorë, Dibër, Berat, Himarë, Skrapar, nga 5 qytetarë në Mirditë, Përmet, nga 4 qytetarë në Tepelenë, Maliq, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Bulqizë, Mat, Roskovec, Mallakastër, nga 2 qytetarë në Pukë, Patos, Selenicë, Pustec, Kuçovë, Poliçan, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Kukës, Has, Tropojë, Shijak, Rrogozhinë, Klos, Delvinë, Kolonjë.

Janë 2,498 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 28 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Korça 67 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Janë shëruar 5172 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 314,020 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (11 Gusht 2022)

Raste të reja ditore 642

Të shëruar në 24 orë 5172Të shtruar në spitale 28

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 1708

Testime totale 1,937,633

Raste pozitive 320,086

Raste të shëruara 314,020

Raste Aktive 2,498

Humbje jete 3,568

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 698

Fier 482

Durrës 368

Gjirokastër 262

Vlorë 244

Berat 91

Dibër 90

Elbasan 89

Korçë 60

Lezhë 53

Shkodër 36

Kukës 25

Covid-19 #Ditore COVID-19 Rastet