Bota18 Korrik 2022, 18:09

Bien ndjeshëm infektimet me Covid-19, 427 raste të reja dhe një humbje jete

Shkruar nga Pamfleti
Bien ndjeshëm infektimet me Covid-19, 427 raste të reja dhe një

Bien ndjeshëm rastet me COVID-19 në vendin tonë. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 427 raste të reja dhe një humbje jete.

MSH informon se  janë kryer 937 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 427 qytetarë, në këto bashki:

220 në Tiranë, 21 në Fier, 20 në Lushnje, 17 në Vlorë, 16 në Berat, 15 në Durrës, nga 12 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, 11 në Sarandë, 10 në Divjakë, 8 në Tepelenë, nga 7 qytetarë në Fushë Arrëz, Krujë, Dibër, nga 6 qytetarë në Mirditë, Pogradec, nga 4 qytetarë në Vorë, Poliçan, nga 3 qytetarë në Kukës, Tropojë, Finiq, Gramsh, nga 2 qytetarë në Has, Mallakastër, Delvinë, Përmet, nga 1 qytetar në Pukë, Lezhë, Selenicë, Himarë,

Janë 9,201 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 34 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Fieri 84 vjeçe.

Janë shëruar 789 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 284,013 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 427

Të shëruar në 24 orë 789

Të shtruar në spitale 34

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 937

Testime totale 1,885,330

Raste pozitive 296,732

Raste të shëruara 284,013

Raste Aktive 9,201

Humbje jete 3,518

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,591

Durrës 742

Fier 728

Shkodër 432

Vlorë 429

Berat 315

Elbasan 284

Gjirokastër 213

Lezhë 179

Korçë 134

Dibër 95

Kukës 59

Covid-19 Covid infektime raste