Kronike28 Qershor 2022, 17:52

Blinin drogën në Amerikën Latine dhe e shisnin në Itali, goditet grupi i strukturuar kriminal; mes tyre dhe shqiptarë

Shkruar nga Pamfleti
Blinin drogën në Amerikën Latine dhe e shisnin në Itali,

19 persona janë arrestuar mëngjesin e sotëm, pas operacionit antidrogë “Hermano” i drejtuar nga Karabinierët e Komandës Provinciale të Reggio Calabria me koordinim të Drejtorisë së Qarkut Antimafia Reggio.

Të arrestuarit akuzohen se kanë qenë pjesë e një organizate komplekse kriminale, e aftë për të menaxhuar një trafik të lulëzuar droge. Ku sipas informacioneve nga autoritetet, droga blihej në Amerikën e Jugut dhe duke kaluar përmes kanalit spanjoll, më pas mbërrinte në Itali, ku më pas rishitej në qytete të ndryshme veriore. Personat e arrestuar, ishin në kontakt me narkotikët peruan.

Mendohet se organizatori dhe drejtuesi i kësaj organizate është, Carmelo Bonfiglio, 42 vjeç , Sipas të dhënave Bonfiglio ishte në kontakt me furnitorët spanjollë dhe shqiptarë. Por mbi të gjitha me peruanët.

Në fakt, sipas DDA-së, të arrestuarit kishin pasur marrëdhënie të privilegjuara me këta prodhues të fundit të kokainës, falë të cilave ata mund të blinin droge me çmime konkurruese. Nga operacioni janë arrestuar 19 persona nga ku 7 në burg dhe 12 në arrest shtëpie mes tyre edhe shqiptarë .

Gjithsej janë 56 të dyshuar në hetimin e nisur në dhjetor 2017 pas arrestimit gjatë kontrollit policor. Në atë kohë, në fakt, brenda një makine, karabinierët gjetën 3 kilogramë e 400 gramë tufë lulesh kanabis të thatë indica. Që nga ai rrëmbim, ai u gjurmua fillimisht në Palmiro Cannatà dhe më pas në Carmelo Bonfiglio, duke arritur kështu të rindërtojë zinxhirin e furnizimit të drogës, por edhe të përvijojë strukturën e bandës kriminale të aftë për të menaxhuar trafikun e marijuanës, hashashit dhe kokainës.

Mësohet se të arrestuarit kanë mundur të importojnë grupe të mëdha droge në Itali. Ngarkesat ishin të fshehura në “ndarje sekrete” brenda mjeteve që përdoreshin për transport në qytetet kryesore italiane, përfshirë Milano dhe Romë. Aty ilaçi ndahej në doza dhe tregtohej.

Kronike Arrestohen drogë Itali