Sport 2 Shkurt 2023, 19:59

“Bojkotojmë Lojërat Olimpike ‘Paris 2024’ nëse sportistët rusë marrin pjesë”, Ukraina e prerë në vendimin e saj

Shkruar nga Pamfleti
“Bojkotojmë Lojërat Olimpike ‘Paris 2024’ nëse

“Bojkotojmë Lojërat Olimpike ‘Paris 2024’ nëse sportistët rusë marrin pjesë”, Ukraina e prerë në vendimin e saj

Komiteti Olimpik i Ukrainës do të mblidhet të premten në mëngjes për t’u konsultuar me Federatat Kombëtare të Sporteve për një bojkot të mundshëm të Lojërave Olimpike të “Paris 2024”, nëse atletët rusë dhe bjellorusë lejohen të marrin pjesë, megjithëse nën një flamur neutral.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar deklaroi më parë, se atletët nga të dy vendet mund të marrin pjesë në Lojërat Olimpike nën një flamur neutral për sa kohë që ata nuk “mbështesin aktivisht” pushtimin rus të Ukrainës.

KOK-u ukrainas publikoi një letër nga presidenti i saj, Vadim Gutsait, drejtuar presidentit të IOC, Tomas Bah, të enjten, duke theksuar se Komiteti Olimpik në Rusi dhe Bjellorusi kontrollohet plotësisht nga qeveria e tyre, “ndërsa shumë atletë shërbejnë në ushtritë e tyre, të cilat janë përgjegjëse për vdekjen e qindra njerëzve paqësorë në Ukrainë, përfshirë anëtarët e familjes së tij olimpike”.

Gutsait tregoi gjithashtu se shumë nga atletët kryesorë rusë mbështesin dhe inkurajojnë hapur veprimet e qeverisë ruse në Ukrainë. Ai kërkoi të parandalohen atletët rusë dhe bjellorusë të marrin pjesë në ndonjë garë ndërkombëtare, ndërsa trupat ruse kryejnë “gjenocidin e ukrainasve”.

Ndërsa Komiteti Olimpik i Ukrainës nuk ka marrë ende një vendim zyrtar, disa atletë aktualë dhe ish-ukrainas kanë shprehur gjithashtu zhgënjim me pozicionin e IOC. Ish-futbollisti dhe fituesi i “Topit të Artë” Andrij Shevçenko theksoi të enjten, se Lojërat Olimpike ofrojnë aftësinë për të dhënë një mesazh për audiencën globale.

Nëse atletët nga Rusia ose Bjellorusia lejohen të marrin pjesë, shkroi ai në Facebook-un e tij, mesazhi i IOC për të gjithë botën do të ishte se “lufta ka mbaruar, të gjitha mund të falen dhe harrohen”.

Sergej Stakhovski, një ish-tenist, i cili aktualisht po shërben në ushtrinë ukrainase, ka theksuar vazhdimisht, se sportistët rusë mund të përdorin popullaritetin e tyre për të përhapur të vërtetën për veprimet e vendit të tyre në Ukrainë midis rusëve, duke ndihmuar kështu në ndalimin e pushtimit.

Atletët dhe zyrtarët ukrainas kanë kujtuar gjithashtu vdekjen e atletëve ukrainas dhe shkatërrimin e infrastrukturës sportive në Ukrainë, duke e bërë të pamundur për sportistët ukrainas përgatitjen për Lojërat Olimpike në shtëpi.

Ideja e bojkotimit të Lojërave Olimpike sigurisht që do të ndeshet me njëfarë rezistence, pasi komiteti sportiv i parlamentit të vendit lëshoi ​​një deklaratë të mërkurën, duke u prirur drejt mundësisë për të kërkuar një koalicion vendesh për të bindur bashkërisht IOC që të mos lejojë pjesëmarrjen e atletëve rusë dhe bjellorusë.

Nëse Ukraina do të vendoste të bojkotonte turneun, ajo vetë do të “tregonte dobësi dhe do t’ua dorëzonte arenën sportive ndërkombëtare vrasësve, terroristëve dhe përdhunuesve,” lexohej në deklaratën e nënshkruar nga medalistët olimpikë Zhan Beleniuk dhe Olga Saladukha, deputetë aktualë të parlamentit ukrainas.

Sport "Paeis 2024" Komiteti Olimpik i Ukrainës lojërat olimpike