Sport 1 Maj 2022, 23:02

Bolonja “kockë e fortë” e kampionatit, bllokon Romën në ‘Olimpico’, Barcelona i falet Depaj dhe Buskets

Shkruar nga Pamfleti
Bolonja “kockë e fortë” e kampionatit, bllokon Romën

Bolonja “kockë e fortë” e kampionatit, bllokon Romën në ‘Olimpico’, Barcelona i falet Depaj dhe Buskets

Ndeshja e tretë radhazi pa fitore në kampionat. Roma e Zhoze Murinjos, duket se ka humbur rrugën e suksesit. Kryeqytasit nuk shkuan më shumë se barazimi pa gola ndaj Bolonjës, që vazhdon të mbetet e pathyeshme dhe nuk njeh humbje në 6 ndeshjet e fundit. 

 Për sa i përket përballjes së sotme, ajo ishte tepër e luftuar, teksa u regjistruan plot 9 goditje në kuadrat, 5 për Romën dhe 4 të Bolonjës, por në fund asnjë skuadër nuk arriti të triumfonte. 

Për sa i përket Marash Kumbullës, mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, u aktivizua titullar, duke bërë një paraqitje dinjitoze. 22-vjeçari ishte i pakalueshëm në repartin difensiv, duke formuar treshen e mbrojtjes me Ibanjez dhe Mançinin. Në fund të ndeshjes, Kumbulla u vlerësua me 7.1 nga faqja e specializuar e statistikave “Sofa Score”. 

Me këtë barazim, Roma u ngjit në kuotën e 59 pikëve, duke u pozicionuar në vendin e 5, me numër të barabartë pikësh me Lacion e vendit të gjashtë, ndërkohë që Bolonja mban vendin e 13 me 43 pikë. Sfidën e radhës Roma do e luajë ndaj Fiorentinës, ndërkohë që Bolonja do të jetë mysafire në transfertë ndaj Venecias. 

Barcelona  nuk fal dhe këtë herë mposht 2-1 Majorkën. Katalanasit shënuan në minutën e 25 me Depaj, ndërsa i dyti erdhi nga Buskets, 30 minuta më pas. Për miqtë “tundi rrjetën” Railo. Kështu, ekipi i Çavit konsolidon më shumë pozitat në vendin e dytë. 

Sport Barcelona Bolonja Majorka Roma