Bota 6 Maj 2022, 18:23

Bombardimet në Kiev/ BBC konfirmon vdekjen e 2120 ushtarëve rusë nga lufta në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
Bombardimet në Kiev/ BBC konfirmon vdekjen e 2120 ushtarëve rusë

Bombardimet në Kiev/ BBC konfirmon vdekjen e 2120 ushtarëve rusë nga lufta në Ukrainë

Një hetim nga Shërbimi rus i BBC-së ka përcaktuar identitetin e 2,120 ushtarëve rusë të vrarë gjatë pushtimit të Ukrainës deri më tani.

Shifra, e cila besohet të jetë vetëm një pjesë e numrit të vërtetë të vdekjeve, u përpilua duke përdorur njoftimet zyrtare, raportet e shtypit dhe konfirmimet e familjes.

Rreth 20% e të vdekurve të konfirmuar ishin oficerë, por kjo mund të shpjegohet pjesërisht me faktin se vdekjet e oficerëve të rangut më të lartë kanë më shumë gjasa të raportohen.

Një numër joproporcional i viktimave erdhi gjithashtu nga rajone më të varfra ruse, me vetëm tre nga të vdekurit që dihet se kanë ardhur nga Moska, pavarësisht se pothuajse 1 në 10 rusë jeton në kryeqytet.

Kremlini nuk ka publikuar një numër të përditësuar të vdekjeve që nga 25 marsi kur raportoi se kishte humbur 1351 ushtarë.

Është e pamundur të dihet numri i vërtetë i viktimave, por javën e kaluar Britania e Madhe vlerësoi se rreth 15,000 trupa ruse ishin vrarë, shifër më e ulët se vlerësimet e Ukrainës, por dukshëm më shumë se sa ishte pranuar nga Moska.

Bota BBC bombardime Kiev Rusi Ushtar