Aktualitet29 Dhjetor 2022, 20:07

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare legjenda Pele

Shkruar nga Pamfleti
Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta në moshën

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare legjenda Pele

Ylli brazilian i futbollit Pele ka ndërruar jetë  në moshën 82-vjeçare, pas luftës së gjatë më kancerin që nga shtatori i vitit 2021.

Ish-ylli i Santos FC, i konsideruar gjerësisht si një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, ishte në spitalin izraelit “Albert Einstein” në Sao Paulo që nga 29 nëntori.

Një raport mjekësor pak para Krishtlindjeve tregoi se ai kishte nevojë për kujdes për mosfunksionimin e zemrës dhe veshkave , pasi po luftonte me kancerin e zorrës së trashë që nga shtatori i vitit 2021.

Pele, i quajtur fillimisht Edson Arantes do Nascimento, filloi të luante për Santosin në moshën 15-vjeçare dhe ekipin kombëtar brazilian një vit më vonë, duke shpërthyer në skenën e futbollit botëror, në Kupën e Botës së vitit 1958.

Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare, ai fitoi tre Kupa Bote, më 1958, 1962 dhe 1970, lojtari i vetëm që e arriti këtë.

Roli i tij në fitoren e tretë të Brazilit, në Meksikë në vitin 1970, ka rënë në folklorin e futbollit, pasi ai luajti rol kyç në skuadrën më të madhe ndërkombëtare të sportit.

Karriera e tij vezulluese 20-vjeçare nga viti 1957 deri në vitin 1977 e pa atë të shënonte 757 gola në 831 ndeshje, megjithëse Santos pretendon se numri i golave të tij ishte afër 1000.

Kryesore legjenda e Brazilit Pele