Bota31 Janar 2023, 16:35

Brazili hedh poshtë mundësinë e dërgimit të armëve në Kiev, presidenti Da Silva: Duam paqe!

Shkruar nga Pamfleti
Brazili hedh poshtë mundësinë e dërgimit të armëve

Presidenti brazilian, Luiz Inácio Lula da Silva tha të hënën pas takimit me kancelarin gjerman, Olaf Scholz se vendi i Amerikës së Jugut nuk do të dërgojë municione që mund të përdoren në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës.

Brazili nuk ka interes të dërgojë municione për t’u përdorur në luftën midis Ukrainës dhe Rusisë. Brazili është një vend i paqes. Në këtë moment, ne duhet të gjejmë ata që duan paqen, një fjalë që deri më tani është përdorur shumë pak”, tha Lula da Silva përmes llogarisë së tij zyrtare në Twitter.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp pas takimit me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Pallatin Planalto në Brasilia, Presidenti pohoi se Brazili është i gatshëm të kontribuojë, së bashku me vende si Kina, India dhe Indonezia, për të krijuar një klub të vendeve që duan për të ndërtuar paqen në planet.

Për çështjen e arritjes së një konsensusi Rusi-Ukrainë, Lula da Silva tha se është e nevojshme “të krijohet një grup me forcë të mjaftueshme për t’u respektuar në një tryezë bisedimesh, ku të ulen dy presidentët, ai ukrainas dhe rus.

Presidenti brazilian iu referua rolit të Kombeve të Bashkuara (OKB) përballë konfliktit. Lula tha se OKB-ja “nuk përfaqëson më realitetin gjeopolitik”

Ne duam që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të jetë i fortë, më përfaqësues dhe i aftë të flasë një gjuhë tjetër që i duhet botës”, tha ai.

Ndërsa e quajti “gabim” operacionin ushtarak special të Rusisë në Ukrainë, presidenti brazilian tha se hyrja e mundshme e Ukrainës në Bashkimin Evropian dhe NATO ishin të mundshme.

Edhe presidentët e Argjentinës dhe Kolumbisë, përkatësisht Alberto Fernandez dhe Gustavo, Petro, kanë refuzuar dërgimin e armatimeve në Ukrainë, me pretendimin se janë në anën e paqes.

Bota arme Brazili Ukrainë.