Bota13 Prill 2022, 11:11

Çfarë do të bëjë SHBA nëse Putini përdor armët kimike?

Shkruar nga Pamfleti
Çfarë do të bëjë SHBA nëse Putini përdor

“Ne mund të mos jemi në gjendje ta ndalojmë Putinin nga përdorimi i armëve kimike, por gjithsesi mund të shmangim gabimin fatal që bëmë një dekadë më parë me al-Asad.”

Nga Bret Stephens, New York Times

Ka raporte se Rusia mund të planifikojë të përdorë  ose, sipas raporteve të paverifikuara nga zyrtarët lokalë në Mariupol, mund të ketë përdorur tashmë armë kimike si pjesë e ofensivës së saj në Ukrainën lindore.

Administrata Biden ka krijuar tashmë një Ekip Tiger me zyrtarë të sigurisë kombëtare për të shqyrtuar opsionet në rast se kjo ndodh; tani është koha që këto diskutime të bëhen më publike.

Ne e kemi përjetuar këtë rrugë më parë shumë keq. Në gusht 2012, Barack Obama paralajmëroi publikisht regjimin e Bashar al-Assad në Siri kundër përdorimit të armëve kimike. “Një vijë e kuqe për ne është që ne fillojmë të shohim një grumbull të tërë armësh kimike që lëvizin ose përdoren,” tha ai. “Kjo do të ndryshonte llogaritjen time.”

Nuk ndodhi. Një vit më pas, dolën raporte se al-Assad kishte filluar të përdorte armë kimike, duke kulmuar me një sulm me gaz sarin në një periferi të Damaskut. Obama hezitoi, nga frika e një lufte më të gjerë. Parlamenti britanik votoi kundër ndërmarrjes së veprimeve ushtarake në Siri. Republikanët e Kongresit kaluan brenda natës nga intervencionistë të ashpër në izolacionistë skeptikë. Vladimir Putin ndërhyri me një ofertë për t’i shpëtuar fytyrës për ta bërë al-Assad të heqë vullnetarisht arsenalin e tij kimik.

Administrata e Obamës tha se kishte arritur rezultatin më të mirë të mundshëm. Por më vonë doli në dritë se al-Assad nuk kishte hequr dorë nga arsenali i tij i plotë dhe ai vazhdoi të përdorte gaz klor kundër kundërshtarëve të tij pa pasoja. Putin konsolidoi aleancën e tij me al-Asadin, duke çuar përfundimisht në futjen e forcave ruse në Siri në vitin 2015.

Dhe shërbeu si një kallëzues për pushtimin e Krimesë nga Rusia disa muaj më vonë. Hezitimi i Obamës në Siri “ishte vendimtar”, i tha së fundmi ish-presidenti i Francës François Hollande kolegut tim Roger Cohen.

“Përcaktuese për kredibilitetin amerikan dhe kjo pati pasoja. Pas kësaj, besoj se zoti Putin e konsideroi zotin Obama të dobët”.

Ky nuk është një skenar që ekipi Biden mund të lejojë ta përsërisë. Çfarë duhet të bëjë administrata?

Bëni vetëm premtime që synoni t’i mbani. Përdorimi i armëve kimike nga Siria ishte një krizë ushtarake, humanitare dhe e normave ndërkombëtare. Vija e kuqe e Obamës e ktheu atë në një krizë të besueshmërisë amerikane, një krizë, pasojat e së cilës ishin shumë më të gjëra se çdo gjë që ndodhi në Siri.

Përgjigja e SHBA-së duhet të jetë asimetrike. Presidenti Biden lëshoi ​​një kërcënim të fshehtë ndaj Putinit kur ata u takuan qershorin e kaluar në Gjenevë, duke përmendur sulmin e ransomware në tubacionin kolonial: “Unë e shikova atë dhe i thashë: “Epo, si do të ndiheshit nëse ransomware do të merrte tubacionet nga fushat tuaja të naftës?” Ky ishte një paralajmërim i drejtë.

Ushtroni presion maksimal diplomatik mbi Gjermaninë dhe shtetet e tjera evropiane për t’i dhënë fund importeve të naftës dhe gazit nga Rusia. Sipas një vlerësimi, këto shitje i japin Kremlinit 1 miliard dollarë në ditë. Berlini mbetet lidhja më e dobët në përpjekjet për të krijuar një regjim efektiv sanksionesh kundër Rusisë. Ky pozicion, i kërkuar tani, do të bëhet moralisht i paqëndrueshëm për Gjermaninë nëse Rusia fillon të sulmojë me gaz ukrainasit. Kjo duhet të çojë në heqjen e menjëhershme të të gjitha institucioneve financiare ruse nga sistemi i transaksioneve SWIFT për të bërë pothuajse të pamundura pagesat për naftën dhe gazin.

Shkëputni zinxhirët e furnizimit të Rusisë. Ky është projekti i Zëvendës Sekretarit të Thesarit Wally Adeyemo, i cili ka kërkuar mënyra për të ndërprerë zinxhirët e furnizimit ushtarak të Kremlinit. Ajo duhet të shkojë përtej kësaj në çdo sektor të ekonomisë ruse, duke ndaluar automatikisht çdo kompani që bën biznes në Rusi të bëjë biznes edhe në Shtetet e Bashkuara dhe, me shpresë, në Evropë.

Armatosni Ukrainën me armë sulmuese. “Nëse Putini rezulton se ka përdorur armë kimike – një M.O. (modus operandi) i preferuar e tij, nga helmimi i kundërshtarëve politikë deri tek mbështetja e përdorimit të tyre në fushën e betejës siriane, Perëndimi duhet të përgjigjet në mënyrë agresive”, më shkroi të martën ish-komandanti i NATO-s, Ad. James Stavridis.

“Duke supozuar se këto armë do të shpërndahen nga ajri, kjo rrit dëshirën për t’u dhënë ukrainasve edhe më shumë mjete për të drejtuar një zonë efektive të ndalim-fluturimit, duke përfshirë luftëtarët MIG-29 dhe ndoshta platforma të tjera dhe drone me aftësi anti-ajrore.”

Targetoni Bjellorusinë. Administrata e Bidenit është e fshehtë për konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë. Ajo duhet të jetë shumë më pak e përmbajtur në ndjekjen e regjimit kukull të Kremlinit. Fikja e dritave në Minsk për një ditë do të ishte një goditje e dobishme përtej harkut, ndërsa diktatori Aleksandr Lukashenko mendon t’i bashkohet përpjekjeve ushtarake të Kremlinit.

Prisni më të keqen. “Ai nuk ka asnjë turp kundër aktivitetit vërtet të tmerrshëm,” më tha një tjetër ish-komandant i lartë ushtarak amerikan për Aleksandr Dvornikov, komandantin e ri të teatrit të Rusisë. “Kjo është ajo që ai bëri në Aleppo.”

Një nga shenjat dalluese të përdorimit të armëve kimike nga al-Assad është se ai filloi t’i përdorte ato në mënyra të matura, por u bë më i guximshëm me kalimin e kohës. Efekti, paralajmëroi ish-oficeri, mund të jetë një “Srebrenicë kumulative”, duke iu referuar masakrës serbe të vitit 1995 të më shumë se 8,000 burrave dhe djemve myslimanë në Bosnje.

Plani për një luftë të gjatë. Sigurohuni që ne mund t’i ofrojmë Ukrainës armët që i nevojiten për të paktën një vit. Filloni të stërvitni forcat ukrainase në sistemet e avancuara luftarake perëndimore. Përgatituni për të ndarë Rusinë nga ekonomia globale për një dekadë.

Ne mund të mos jemi në gjendje ta ndalojmë Putinin nga përdorimi i armëve kimike, por gjithsesi mund të shmangim gabimin fatal që bëmë një dekadë më parë me al-Asad.

Bota #Armët kimike #Ukrainë #Putin #SHBA