Bota11 Janar 2023, 20:33

Çfarë fshihet pas emërimit të Gerasimov në krye të ushtrisë ruse?

Shkruar nga Pamfleti
Çfarë fshihet pas emërimit të Gerasimov në krye

Gjatë rrjedhës së luftës, fraksione duket se janë shfaqur brenda udhëheqjes së Rusisë. Në muajin nëntor, Politico raportoi për një luftë të brendshme për pushtet mes dy grupeve kryesore.

Njëri ishte “grupi i luftës” i udhëhequr nga udhëheqësi çeçen, Ramzan Kadyrov dhe themeluesi i Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, dhe nga ana tjetër agjencitë ruse të sigurisë, ministri i Mbrojtjes, Sergey Shoigu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov.

Ndërkohë që Gerasimov sapo është emëruar kreu i “operacionit special ushtarak” të Rusisë në Ukrainë, sigurisht një fitore për këtë fraksion.

Por a mund të jetë ky emërim për arsye politike?

Mendohet se disa në Kremlin besojnë se kontrolli i presidentit rus, Vladimir Putin në pushtet mund të rrëshqasë papritur, gjë që shpjegon pse zyrtarët e lartë janë rreshtuar për të përfituar nga rasti.

Për shembull, Kadyrov dhe Prigozhin kanë bërë përpjekje për të vjedhur vëmendjen politike, me këtë të fundit që shkon në vijën e frontit pranë Bakhmut për të takuar trupat e Wagnerit që luftojnë atje, ndërsa Putin ka shmangur vizitën në Ukrainë që nga shpërthimi i luftës më 24 shkurt.

Prigozhin kishte mbështetur hapur Sergei Surovikinin, i cili sot është hequr nga detyra si komandant i operacioneve ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Analisti ushtarak, Rob Lee, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme, tregon se pse mendon se ndryshimi i komandës mund të ketë ndodhur.

Profili në rritje i grupit mercenar Wagner në luftën e Ukrainës, veçanërisht beteja për qytetin e Bakhmut, ka ndihmuar gjithashtu në ngritjen e profilit të Prigozhin. Dhe ndërsa ai ka shpërndarë video nga afër vijës së frontit, ai ka kritikuar gjeneralët dhe drejtuesit e ministrisë së mbrojtjes që nuk kanë bërë të njëjtën gjë.

Lee thotë se ndryshimi i lidershipit do të thotë se Gerasimov tani mund të “shfaqë video që e tregojnë atë duke bërë të njëjtën gjë dhe duke marrë përgjegjësinë kur linja e frontit të jetë stabilizuar”. / Sky News

Bota #Gjeneralit Emerimi rus