Sport25 Tetor 2022, 20:58

Champions League/ Çelsi i Brojës feston kualifikimin në Austri, 3 gola mbajnë gjallë ëndrrën e Sevijas

Shkruar nga Pamfleti
Champions League/ Çelsi i Brojës feston kualifikimin në Austri,

Champions League/ Çelsi i Brojës feston kualifikimin në Austri, 3 gola mbajnë gjallë ëndrrën e Sevijas

Çelsi është skuadra e radhës që ka siguruar kualifikin në fazën e 1/16 të Ligës së Kampionëve, duke mundur në transfertë Salcburgun me rezultatin 1-2.

Një e majtë e Kovaçiç i dha avantazhin Bluve të Londrës në minutën e 23. Portieri nuk mundi të bënte asgjë.

Kovacic with a rocket ?
pic.twitter.com/MB28ZoW2Sm

— ? (@Vintage_Cfc) October 25, 2022

Uober nisi një top perfekt nga krahët për Adamu, i cili nuk fali në minutën e 49 dhe vendosi ekuilibrat. Barazimi  ishte i përkohshëm, pasi një perlë e e Havertz në minutën e 65 dërgoi në festë ekipin e Graham Poter.

??#ChampionsLeague – Group E??
Goal!⚽️

??Salzburg [1]-1 Chelsea???????
Junior Chukwubuike Adamu 49'

FOLLOW @Sp0rtsmedia FOR MORE GOAL HIGHLIGHTS?‍? #UCL #RBLCHE #SALCHEpic.twitter.com/NpenuG56il

— Sportsmedia ❁ (@Sp0rtsmedia) October 25, 2022

Armando Broja hyri në fushë në minutën e 75, duke zënë vendin e Aubamejang. Në fund, Salcburg rriti presionin por pa mundur dot të ndryshojë fatet e takimit. Këto 3 pikë kualifikojnë skuadrën e Poter për më tej, ndërsa tashmë rriten akoma më shumë shanset e Milanit për të kaluar më tej.

#UCL #SALCHE

MAIN ACCOUNT: @rKLDY
حسابي الاساسي: @rKLDY
⚡️?️ : @rKLDY pic.twitter.com/jkx8cNmCxw

— HEXA CODEA (@Akulina46318548) October 25, 2022

Sfida tjetër, ajo e grupit G, mes Sevijës dhe Kopenhagenit, u mbyll me triumfin 3-0 të spanjollëve, të cilët ende shpresojnë për një kualifikim të mundshëm, duke siguruar dhe Ligën e Europës.

Sport Çelsi Champions League Kopenhagen Salcburg Sevija