Bota12 Nëntor 2022, 12:20

Çlirimi i Khersonit/ Kreu i ushtrisë amerikane apel Ukrainës: Filloni negociatat me Putinin, shfrytëzoni rastin

Shkruar nga Pamfleti

Gjenerali më i lartë i SHBA-së, Mark Milley dhe Presidenti Joe Biden

Nuk është hera e parë në historinë amerikane që gjeneralët kanë rolin e “pëllumbave”. Tani që zgjedhjet kanë kaluar me pak dëme dhe konsensusi dypartiak për ndihmën për Ukrainën është kryesisht i padëmtuar, gjenerali Mark Milley ka dalë hapur dhe ka vendosur të shprehë qëndrimin e tij publikisht.

Çlirimi i Khersonit ka krijuar një mundësi për të hapur negociatat me Vladimir Putin. Kështu ka deklaruar gjenerali më i lartë i Amerikës, shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Mark Milley.

Milley thotë se tani ka ardhur mundësia për zgjidhje diplomatike dhe rasti duhet shfrytëzuar.

Përndryshe dimri, me ngërçin e pashmangshëm të luftimeve, do t’u japë rusëve mundësinë për të riorganizuar pajisjen e tyre ushtarake, pohon shefi i zyrës më të lartë në Pentagon nën Sekretarin e Mbrojtjes.

Nuk është hera e parë në historinë amerikane që gjeneralët kanë rolin e “pëllumbave”.

Tani që zgjedhjet kanë kaluar me pak dëme dhe konsensusi dypartiak për ndihmën për Ukrainën është kryesisht i padëmtuar, gjenerali Mark Milley ka dalë hapur dhe ka vendosur të shprehë qëndrimin e tij publikisht.

“Forcat e armatosura të Ukrainës luftuan derisa bllokuan rusët dhe i gozhduan në një ngërç. Nuk e dimë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, por tani ka mundësi për zgjidhje diplomatike. Duhet të shfrytëzoni rastin.”, tha ai.

Ky është qëndrimi që numri një i ushtrisë amerikane ka mbështetur prej disa kohësh në debatet e brendshme të administratës Biden dhe sot ai debat i brendshëm po rindërtohet në një histori të gjerë të New York Times, të nënshkruar nga Peter Baker.

Tani që ka vendosur të shpjegohet publikisht, gjenerali Milley argumenton pozicionin e tij edhe në bazë të pamjeve satelitore, të cilat tregojnë se trupat ruse synojnë të hapin llogore: sipas tij, ata po përgatiten të mbrojnë disa nga territoret e pushtuara për muajt e dimrit, në funksion të një stabilizimi të ekuilibrit të forcave mes dy palëve.

Sipas shefit të shtabit të SHBA-së, tërheqja nga Kherson është në përputhje me këtë objektiv: të strehohen në pozicione që mund të mbrohen në afat të gjatë. Muajt ​​e ngrirjes së madhe të dimrit mund të shihnin pak ndryshime në terren, dhe kjo është ajo që Miller thotë se përfaqëson “dritaren e mundësisë” për ta shtyrë Putinin të negociojë.

Shkollat ​​e tjera të mendimit brenda administratës Biden janë të hapura ndaj argumenteve të gjeneralit Miller, edhe nëse ato janë pak më optimiste për aftësinë e forcave të armatosura ukrainase për të arritur përfitime të mëtejshme territoriale.

Aty ku vetë Biden tërhoqi një vijë të kuqe dhe e përsëriti edhe në konferencën për shtyp për rezultatin e zgjedhjeve, është kjo: Amerika nuk duhet t’i imponojë asgjë Ukrainës, aq më pak të japë përshtypjen se e detyron Zelenskyn të bëjë lëshime territoriale.

 “Asgjë nuk do të vendoset për Ukrainën pa Ukrainën”, tha Biden në konferencë për shtyp, për të nënvizuar se ai kurrë nuk do të flasë me Putinin duke anashkaluar Zelenskyn.

Ndërkohë, megjithatë, këshilltari i tij strategjik Jake Sullivan në udhëtimin e tij të fundit në Kiev e bindi Zelenskyn të braktiste parakushtin me të cilin refuzoi negociatat për sa kohë që Putini është në pushtet.

Megjithatë, gjysma e zgjedhjeve afatmesme e ka vënë sërish në lëvizje politikën e jashtme amerikane, siç do të shihet edhe me samitin dypalësh Biden-Xi Jinping në Bali të hënën./ Përshtati Pamfleti

Bota Mark Milley negociata Putin SHBA Ukraina