Bota 7 Shkurt 2023, 14:55

Çmenduri në Siri, regjimi i Asad bombardon qytetin e kontrolluar nga rebelët menjëherë pas tërmetit

Shkruar nga Pamfleti

Qeveria siriane e udhëhequr nga Bashar al-Assad ka bombarduar një zonë të vendit të kontrolluar nga opozita menjëherë pas tërmetit, sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, shkruan Sky News.

Presidenti Bashar al-Assad nisi një sulm vërtet të pamëshirshëm dhe të urryer në Marea, një qytet në Sirinë veriperëndimore të prekur nga tërmeti, tha deputetja Alicia Kearns, e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme.

Sekretari i Jashtëm James Cleverly kritikoi regjimin e Asadit për bombardimin si plotësisht të papranueshëm në këtë situatë ku ndodhet vendi.

“Zonja Kearns ka absolutisht të drejtë kur theksoi bombardimet plotësisht të papranueshme të zonave menjëherë pas kësaj fatkeqësie natyrore.

Fatkeqësisht, kjo flet për një model sjelljeje të gjatë nga regjimi i Asadit, një regjim që ne e dënojmë, e kemi sanksionuar dhe do të vazhdojmë të sjellë sanksione – duke punuar me miqtë dhe partnerët tanë ndërkombëtarë – për të provuar dhe parandaluar shfaqjen e sjelljeve të tilla. “, tha zyrtari britanik.

Pjesa më e madhe e Sirisë është shkatërruar nga vitet e luftës civile dhe kontrolli i kontestuar i territoreve pranë kufirit me Turqinë.

Të paktën 5,034 persona kanë mbetur të vrarë dhe mbi 24 mijë të tjerë janë plagosur nga tërmeti i së hënës me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën.

Shqetësuese paraqitet situata në veriperëndim të Sirisë, ku më shumë se 4 milion banorë mbeten në shpresë të ndihmave humanitare.

Në Turqi numri i viktimave ka shkuar në 3,432 dhe më shumë se 21,103 të plagosur. 5775 ndërtesa në Turqi janë shkatërruar si pasojë e lëkundjeve të fuqishme sizmike.

Ndërsa në Siri tërmeti ka shkaktuar 1,602 të vdekur dhe 3,649 të plagosur.

Bota Regjimi i Assad Siri tërmeti