Bota17 Maj 2022, 16:56

CoolCola jo Coca-Cola/ "Eksodi" i markave Perëndimore; Rusët si në Luftën e Ftohtë, zëvendësojnë mallrat "kapitaliste" me produkte vendase

Shkruar nga Pamfleti

CoolCola jo Coca-Cola! Rusët si në Luftën e Ftohtë, “shmangin” mallrat kapitaliste; i kthejnë sytë nga produktet vendase

Rusët po i drejtohen gjithnjë e më shumë markave vendase, mes një eksodi të emrave të familjes perëndimore si Coca-Cola, McDonald’s, Starbucks dhe Ikea.

Rusëve të etur tani u ofrohen zëvendësime të pijeve të gazuara për Coca Cola, Fanta dhe Sprite – konkretisht CoolCola, Fancy dhe Street të firmës së pijeve Ochakovo.

Por në faqen e saj të internetit Ochakovo shmang etiketimin e homologëve perëndimorë – kola për shembull përshkruhet vetëm si “një shije kulti”. Tani ka një përpjekje të drejtuar nga Kremlini për të nxjerrë mallra konsumi të prodhuara nga Rusia, pasi sanksionet e gjera të vendosura për luftën në Ukrainë goditën importet.

Pa dyshim, shumë rusë do të shpresojnë që cilësia të jetë më e mirë se ajo e zëvendësuesve sovjetikë gjatë Luftës së Ftohtë, kur shteti komunist i kufizuar nga paratë bojkotoi shumicën e mallrave “kapitaliste”.

Ochakovo është një firmë e themeluar e famshme për kvass – një pije tradicionale ruse, pak alkoolike e bërë nga bukë e fermentuar.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

 

 

 

Bota coca cola Lufta e Ftohtë