Kronike25 Korrik 2019, 11:49

Dalin detaje të reja nga vrasja e babait shqiptar që i mori jetën të bijës, flet shoqja e Sabrinës

Shkruar nga Pamfleti
Dalin detaje të reja nga vrasja e babait shqiptar që i mori jetën

Dalin detaje të reja nga vrasja e babait shqiptar që i mori jetën të bijës, flet shoqja e Sabrinës

Dalin detaje të reja për vrasjen e studentes 20-vjeçare, Sabrina Lekaj, në Australi nga babai i saj, Petrit Lekaj. Mediat australiane shkruajnë se babë e bijë janë përleshur, pasi edhe i ati është gjetur me plagë në trup. Vrasja e, 20-vjeçares tronditi miqtë e së resë.

Një nga shoqet e ngushta të studentes imazhiere, Jana Fandi, tha për ABC News, se ajo ishte një vajzë e jashtëzakonshme, që ndihmonte këdo.

“Gjatë gjithë shkollës së mesme, ishim shumë afër dhe bëmë shumë gjëra së bashku. Ne të dy kemi dashur muzikë dhe ajo ishte një pianiste e pabesueshme dhe ne bëmë konkurse së bashku, së bashku me nxënës të tjerë të shkollës – kjo do të duhej të ishte kulmi i viteve të mia shkollore. Pa marrë parasysh se sa e trishtueshme ishte, ajo gjithnjë siguroi që të tjerët rreth saj ishin në rregull. Ajo ishte gjithmonë aty për këdo që ishte rreth saj. Ajo gjithmonë i vuri të tjerët para saj. Ajo e donte shkencën, kështu që po bënte imazhe mjekësore. Ajo donte të ndihmonte njerëzit, kështu që zgjedhja e saj natyrisht rrjedh prej kësaj,” tha kolegia e tij Fandi.

 “Ajo më tregonte se donte të gjente një kurë për të gjitha sëmundjet në botës. Ishte shumë mbicioze. Ajo ishte shumë, shumë e zgjuar – ishte një fituese e lartë. Isha gjithmonë aq krenare për të, sepse talenti i saj ishte i pabesueshëm, por ajo gjithmonë do të thoshte: Jo, mund ta bëj më mirë, do ta bëj më mirë “.

Zonja Fandi tha se brenda pak javësh, Sabrina do të mbushte 21-vjeç.

“Është e trishtueshme që ajo nuk është me ne më,” tha ajo. Kjo është një tragjedi dhe vetëm për shkak se nuk jemi më në shkollë të mesme, nuk do të thotë që nuk do të jemi atje për njëri-tjetrin”.

Kjo është vrasja e dytë brenda vitit e burrave shqiptarë që vrasin të bijat. Natën e vitit të ri, në mesnatën e 1 janarit 2019, Aleko Petro, vrau të bijën, Anxhelina Petro, pasi ajo kishte lidhje dashurie me një djalë afgan. Pas vrasjes, ai e fshehu trupin e pajetë në oborrin e shtëpisë.

Kronike ngjarja e rëndë në Australi Petrit Lekaj Sabrina Lekaj