Bota18 Prill 2022, 21:00

DASH bën deklaratën e fortë: Sulmet e fundit të Rusisë në Ukrainë, një “fushatë brutaliteti dhe terrori”

Shkruar nga Pamfleti
DASH bën deklaratën e fortë: Sulmet e fundit të Rusisë

DASH bën deklaratën e fortë: Sulmet e fundit të Rusisë në Ukrainë, një “fushatë brutaliteti dhe terrori”

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price tha se sulmet e Rusisë në Ukrainë në ditët e fundit ilustrojnë më tej se vendi po “ndërmerr një fushatë terrori” kundër popullit të Ukrainës kur iu përgjigj një pyetjeje në lidhje me sulmet e fundit të Rusisë në Lviv, Ukrainë.

“Fakti është se Rusia, më shumë sesa thjesht nisja e një pushtimi, më shumë se thjesht nisja e një lufte që ka nisur, po ndërmerr një fushatë terrori, një fushatë brutaliteti, një fushatë agresioni të neveritshëm kundër popullit të Ukrainës. Dhe kështu, kur bëhet fjalë për atë që kemi parë orët e fundit, dhe për sa i përket goditjeve kundër Lviv, për sa i përket goditjeve në periferi të Kievit, ose çfarë kemi parë në qytete si Mariupol, qytete si Kharkiv, ajo që ne kemi dëshmuar në Bucha, këto janë tregues të qartë, janë një dëshmi e qartë e fushatës së brutalitetit, fushatës së terrorit që rusët po bëjnë kundër popullit të Ukrainës”, tha Price.

Price gjithashtu vuri në dukje se Pentagoni tha më herët gjatë ditës se sulmet ruse në ditët e fundit “kanë shënjestruar instilacionet ushtarake”.

Bota 'E kam një dashuri DASH sulmet ruse ne ukraine