Bota18 Janar 2023, 17:06

Davos/ Stoltenberg thirrje aleatëve për më shumë armë për Ukrainën: E vetmja mënyrë për të arritur një zgjidhje paqësore

Shkruar nga Pamfleti
Davos/ Stoltenberg thirrje aleatëve për më shumë armë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ju bëri thirrje aleatëve që të rrisin dërgesat e armëve në Ukrainë, pasi lufta ndodhet në një moment kyç.

Duke folur me gazetarët në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Stoltenberg tha se një mbështetje e tillë ishte e vetmja rrugë drejt një zgjidhjeje paqësore të negociuar me Rusinë.

Presidenti Putin nuk ka treguar asnjë shenjë të përgatitjes për paqen dhe për këtë arsye ai duhet të kuptojë se nuk mund të fitojë në fushën e betejës. Ky është një moment kyç në luftë dhe nevoja për një rritje të konsiderueshme të mbështetjes për Ukrainën. Nëse duam një zgjidhje paqësore të negociuar nesër, ne duhet të ofrojmë më shumë armë sot,” tha Stoltenberg.

Aleatët perëndimorë do të mblidhen të premten në një bazë ajrore amerikane në Gjermani për të premtuar më shumë armë për Ukrainën.

Vëmendja përqendrohet veçanërisht te Gjermania, e cila ka të drejtën e vetos mbi çdo vendim për të dërguar tanket e saj Leopard, të vendosura nga ushtritë në të gjithë Evropën dhe që shihen gjerësisht si më të përshtatshmet për Ukrainën.

Berlini thotë se një vendim për tanket do të jetë pika e parë në axhendën e Boris Pistorius, i cili u emërua ministri i ri i mbrojtjes këtë javë.

Gjatë fundjavës, Mbretëria e Bashkuar tha se do të dërgonte një skuadron prej 14 tankesh Challenger 2 në Ukrainë për të ndihmuar në përballimin e pushtimit rus “në javët e ardhshme”.

Bota #Stotenberg Davos Ukrainë.