Bota19 Tetor 2022, 21:55

Dekreti i Putinit, frikë nga Ukraina apo taktikë për të mbrojtur pushtetin!

Shkruar nga Pamfleti
Dekreti i Putinit, frikë nga Ukraina apo taktikë për të

Ajo që ne shohim me këtë dekret është një udhëheqës i Kremlinit i vendosur për të mbajtur kontrollin.

Shkruan Steve Rosenberg

Presioni mbi Vladimir Putin po rritet çdo ditë.”Operacioni i tij special ushtarak” nuk ka ecur sipas planit. Si rezultat i kundërsulmimit të Ukrainës, Rusia ka humbur territorin që kishte pushtuar.

Ndërkohë, rajonet ruse në kufi me Ukrainën kanë qenë nën bombardime të vazhdueshme. Për më tepër, njoftimi i Kremlinit muajin e kaluar për “mobilizim të pjesshëm” ndezi alarmin e gjerë në shoqërinë ruse.

Ndërkohë që përgjigja e presidentit Putin? Nuk ishte, “Më falni, bëra një gabim të madh duke pushtuar Ukrainën“. Por ishte rritja urgjente e sigurisë . Jo vetëm në Ukrainën e pushtuar, por në të gjithë Rusinë.

Dyfishimi i Sigurisë!

Me një dekret të Kremlinit, Vladimir Putin ka vendosur ligjin ushtarak në katër rajonet e Ukrainës që ai pretendon se i ka aneksuar: rajonet Luhank, Donetsk, Zaporizhzhia dhe Kherson.

Nuk është e qartë se çfarë ndryshimi do të sjellë por sigurisht që ky dekret nuk do t’i bindë trupat ukrainase të lënë armët e tyre pasi Kievi është i vendosur të rifitojë territorin e humbur.

Por udhëheqësi i Kremlinit ka forcuar gjithashtu sigurinë në të gjithë Rusinë, me futjen e tre niveleve të ndryshme të sigurisë.

Në ato rajone afër kufirit me Ukrainën, si rajonet Belgorod, Bryansk, Krasnodar dhe Rostov, si dhe në Krimenë e aneksuar, është deklaruar një “nivel mesatar reagimi“. Masat përfshijnë rritjen e sigurisë dhe rendit publik: dekreti parashikon gjithashtu kufizime në lëvizjen e trafikut, si dhe për hyrjen dhe daljen nga këto rajone.

Niveli tjetër poshtë është “gatishmëria e rritur“. Kjo vlen për rajonet qendrore dhe jugore të Rusisë, përfshirë Moskën. Dekreti presidencial përmend “kërkimet e automjeteve dhe kufizimet e trafikut“, si dhe “siguri më të rreptë të rendit publik“.

Në një mesazh në mediat sociale, kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin u përpoq të siguronte moskovitët se “nuk do të ketë masa që kufizojnë ritmin normal të jetës“. Kjo mbetet për t’u parë.

Niveli më i ulët i sigurisë vlen për pjesën tjetër të vendit (në fakt, Rusia veriore, Siberia dhe Lindja e Largët Ruse.)

Për të zbatuar dekretin e Presidentit Putin, të gjithë guvernatorët rajonalë janë urdhëruar të krijojnë “shtabin operativ”. Këtu do të përfshihen krerët e çdo rajoni, përfaqësues të ushtrisë dhe policisë.

Guvernatorët rajonalë janë urdhëruar gjithashtu të “plotësojnë nevojat e Forcave të Armatosura të Federatës Ruse, trupave të tjera dhe formacioneve të trupave“. Kjo duket se do t’i japë ushtrisë ruse fuqi më të mëdha.

Si do të funksionojë e gjithë kjo në praktikë?

Mund të duhet pak kohë që kjo të bëhet e dukshme. Ajo që është e qartë është se sistemi i sigurisë që ka vendosur Presidenti Putin mund të përdoret nga autoritetet për të kufizuar liritë në të gjithë Rusinë dhe për të mobilizuar përpjekjet për “operacionin special ushtarak“.

Dhe nëse situata e sigurisë në Rusi përkeqësohet, nuk ka asgjë që ti ndalojë udhëheqësit e rajoneve të aneksuara për të rritur shkallën e gatishmërisë në një nivel tjetër.

Çfarë na thotë kjo për presidentin rus?

Kjo tregon se nuk ka asnjë shenjë se Vladimir Putin po kërkon të largohet për shkak të kësaj krize. Ajo që ne shohim – me këtë dekret – është një udhëheqës i Kremlinit i vendosur për të mbajtur kontrollin./ Përshtati “Pamfleti” nga “BBC

Bota Dekreti Putin ushtarak