Bota 9 Maj 2019, 11:55

Dënohet kontabilisti që mashtroi Rita Orën dhe shumë artistë të tjerë, duke ju marrë 3.35 milion paund

Shkruar nga Pamfleti

Dënohet kontabilisti që mashtroi Rita Orën dhe shumë artistë të tjerë, duke ju marrë 3.35 milion paund

Një kontabilist që mashtroi klientët e famshëm, përfshirë Rita Ora, Matt Dawson dhe Martin Bayfield, është burgosur.,

Andrew Munday 38 vjeç, përdorte para nga mashtrimi, duke arritur të paktën 3.35 milion funte, për të blerë shtëpi, relikte të Star Wars dhe një anëtarësim në sallë pritjeje në Tottenham Hotspur. Munday, nga Earls Close në Northampton, pranoi nëntë akuza mashtrimi. Prokurori Simon Davis i tha Northampton Crown Court se ai “kishte jetuar një gënjeshtër” për të financuar një mënyrë jetese të shkëlqyeshme. Munday u burgos pesë vjet e tetë muaj. Biznesi ku ai punoi në atë kohë, Blue Cube Business, që nga ajo kohë ka ndaluar tregtimin. Si dhe blerja e shtëpive, ai gjithashtu bleu relikte të futbollit, dhe stoli projektuesi.

Në një deklaratë të viktimës, këngëtarja VV Brown tha se Munday kishte “shkatërruar shumë jetë njerëzish” dhe kishte lënë “plagë të thella” në lidhje me besimin. Munday shkaktoi një humbje të ish-kompanisë së gjyqtarit të X Factor Ora, prej gati 2.4 milion funt gjatë fushatës së mashtrimit që përfshin shtatë vjet, gjykata dëgjoi.

Ai më parë ishte shpallur i falimentuar pas ndërtimit të borxheve të lojërave të fatit.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota Andrew Munday dënim Mashtrimi