Bota27 Janar 2023, 10:28

Dërgimi i tankeve nga Perëndimi, Rusia: Tani lufta hyn në një fazë tjetër

Shkruar nga Pamfleti

Një zyrtar i lartë i BE-së, ka deklaruar se me dërgimin e tankeve nga SHBA dhe mbështetjen e NATO-s ndaj Ukrainës, lufta tashmë po hyn në fazë tjetër. Ai u shpreh se Rusia do të kryejë sulme pa dallim ndaj civilëve dhe objektivave jo-ushtarake.

Stefano Sannino, sekretari i përgjithshëm i Shërbimit Evropian mbrojti dispozitat gjermane dhe amerikane të pajisjeve ushtarake për Ukrainën dhe kritikoi presidentin rus Vladimir Putin për “një luftë kundër NATO-s dhe Perëndimit”.

Duke folur në një konferencë shtypi në Tokio, Sannino tha se dispozitat e tankeve gjermane dhe amerikane kanë për qëllim të ndihmojnë ukrainasit të mbrohen në luftë, në vend që t’i bëjnë ata sulmues.

“Unë mendoj se ky zhvillim i fundit në lidhje me furnizimin me armatim është vetëm një evolucion i situatës dhe i mënyrës se si Rusia filloi ta çonte luftën në një fazë tjetër,” tha ai.

BE-ja nuk po e zhvendos luftën në një fazë tjetër, por “thjesht po jep mundësinë për të shpëtuar jetë dhe duke i lejuar ukrainasit të mbrohen nga këto sulme barbare”, shtoi ai.

Të mërkurën, Gjermania dhe SHBA njoftuan se do të dërgojnë tanke të avancuara luftarake në Ukrainë, duke ofruar atë që një ekspert e quajti një “forcë të blinduar grushtuese” për të ndihmuar Kievin të thyejë ngërçin luftarak ndërsa pushtimi rus hyn në muajin e tij të 12-të.

Njoftimi shënoi fazën e parë të një përpjekjeje të koordinuar nga Perëndimi për të siguruar dhjetëra armë të rënda, për të cilat komandantët ushtarakë ukrainas thanë se do të mundësonin kundërsulm, do të reduktonin viktimat dhe do të ndihmonin në rivendosjen e furnizimeve në pakësim të municioneve.


smile

Bota #perendim Gjermani tanke