Bota25 Janar 2023, 10:28

Dërgimi i tankeve nga Perëndimi, tërbohen mediat ruse: Të bombardojmë Gjermaninë si kundërpërgjigje

Shkruar nga Pamfleti

Gjermania pritet të miratojë dërgimin e tankeve luftarake të prodhimit gjerman në Ukrainë sot.

Një njoftim nga Shtëpia e Bardhë pritet që sot dhe mund të shihen 30 tanke M1 Abrams të ofruara në Kiev, ndërsa Olaf Schloz thuhet se do të marrë vendimin e tij këtë mëngjes.Mendohet se ai do të dërgojë të paktën 14 tanke Leopard 2 në Ukrainë.

Kjo mund të nënkuptojë se donacionet e tankeve do të lejohen nga vende të tjera, por ende nuk është konfirmuar se ky është rasti.

Me të dëgjuar këtë lajm brenda natës, media shtetërore ruse ka reaguar me tërbim, prezantuesja Vladimir Solovyov  i ka kërkuar Kremlinit të bombardojë Gjermaninë si përgjigje. Prezantuesja thuhet se ka shtuar: “Ju farisenj evropianë, ju të poshtër nazist”.

 

Bota Perëndimi Rusi tanke