Bota11 Janar 2023, 18:59

Dështimet në fushën e betejës, Putin ndryshon sërish gjeneralin përgjegjës për luftën në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka zëvendësuar gjeneralin përgjegjës për luftën në Ukrainë, Sergei Surovikin, pas tre muajsh në këtë post.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Rusisë, Valery Gerasimov, u emërua si komandant i ri i grupit të forcave të kombinuara për “operacionin ushtarak special” të Moskës në Ukrainë nga ministri i mbrojtjes, Sergei Shoigu.

Gerasimov do të zëvendësojë Surovikin, një gjeneral famëkeq që hapi zjarr ndaj protestuesve pro-demokracisë në vitet 1990. Ai u emërua komandanti i parë i përgjithshëm i Rusisë për luftën në Ukrainë në të njëjtën ditë që Vladimir Putinit, iu dha një goditje poshtëruese pas një shpërthim në urën e Kerçit që fundosi një pjesë të autostradës dhe shkaktoi një zjarr të madh në hekurudhë.

Surovikin gjithashtu ka një histori të kontrolluar që përfshin dy burgime për gjoja shitjen e armëve dhe për drejtimin e një kolone ushtarake kundër protestuesve gjatë grushtit të shtetit të vitit 1991. Ai gjithashtu ka shërbyer më parë në Taxhikistan dhe Çeçeni.

Duke njoftuar emërimin të mërkurën, ministria e mbrojtjes tha se ndryshimet ishin krijuar për të rritur efektivitetin e menaxhimit të operacioneve ushtarake në Ukrainë. Ndërkohë, Surovikin tani do të qëndrojë si zëvendës i Gerasimov, tha ministria e mbrojtjes.

Rritja e nivelit të udhëheqjes së operacionit special ushtarak lidhet me zgjerimin e shkallës së detyrave … nevojën për të organizuar kontakte më të ngushta midis degëve të ndryshme të forcave të armatosura dhe për të përmirësuar cilësinë … dhe efektivitetin e menaxhimit të forcave ruse, thuhej në deklaratën e ministrisë ruse.

Bota #Gjeneralin #️Putin #Zëvëndëson