Bota 7 Prill 2022, 18:08

Detajet e plota të përgjimeve/ Si inteligjenca gjermane zbuloi mizoritë e Rusisë në Bucha, bisedat mes ushtarëve për vras

Shkruar nga Pamfleti

Mizoritë barbare në Bucha ishin pjesë e një strategjie të qëllimshme të Kremlinit të kryer pjesërisht nga grupi mercenarëve Wagner, kanë zbuluar përgjimet e inteligjencës gjermane.

Shërbimi i inteligjencës së jashtme të Gjermanisë, BND, ka dëgjuar bisedat në radio nga forcat e Putinit që diskutojnë vrasjen brutale të civilëve në qytetin e tmerreve jashtë Kievit.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Transmetimet kanë zbuluar vrasje të civilëve në Bucha. Një ushtar u përgjua duke folur se si ai dhe kolegët e tij qëlluan për vdekje dikë me biçikletë, ndërsa një tjetër tha: “Pyeti ushtarët në fillim, pastaj qëlloji”.

Mesazhet audio i janë dorëzuar Parlamentit gjerman nga BND për të hedhur poshtë pretendimet e Kremlinit se trupat e të vdekurve ishin inskenuar nga Ukraina pasi Rusia u tërhoq nga qyteti, raportoi Spiegel.

Regjistrimet e përgjimeve tregojnë gjithashtu se Grupi Wagner ishte i pranishëm në qytet dhe luajti “një rol kyç” në masakër dhe se ka të ngjarë të ketë skena të ngjashme të masakrës në zona të tjera në vend.

Kompania ushtarake në hije, e cila ka qenë e lidhur me një varg vrasjesh, përdhunimesh dhe krimesh lufte në mbarë botën, njihet si ushtria private e Putinit, e cila kryen punën e tij të pistë.

Regjistrimet e BND tregojnë se mizoritë nuk ishin aksidentale. Mesazhet tregojnë se trupat flisnin rregullisht për krimet e mundshme të luftës sikur të flisnin për jetën e tyre të përditshme.

BND u tha udhëheqësve gjermanë se kjo tregon se si vrasjet u konsideruan “normale” dhe si pjesë e një strategjie të qëllimshme që synon të mbjellë frikë dhe terror në popullatën civile.

Regjistrime të mëtejshme po analizohen nga shefat e inteligjencës “me shqetësim të madh”, pasi mund të ketë krime të tjera të ngjashme. /Daily Mail/

Bota #Bucha gjermane Pergjime Rusi