Bota22 Korrik 2022, 23:01

Dhimbje koke për Putinin, forcave ruse ju mbarojnë raketat tokësore

Shkruar nga Pamfleti
Dhimbje koke për Putinin, forcave ruse ju mbarojnë raketat

Vladimir Putin, po vuan nga një “mungesë kritike” e raketave të sulmit tokësor në pushtimin e Ukrainës dhe këtë po e kompenson me ofensiva ajrore të shtuara.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes në CIA tha se Rusia “nuk mund ta mbajë këtë ritëm përgjithmonë” duke shtuar se ata kanë përdorur shumicën e armëve të tyre më të avancuara.

Ministria e Mbrojtjes ukrainase u shpreh se sulmet tokësore ruse tani po bëhen me raketa të dizajnuara për rrëzimin e avionëve luftarakë, nga mungesa e raketave të dedikuara për sulm tokësorë. Sipas tyre këto lloj raketash ka një shans të lartë të humbasin objektivat e tyre.

“Rusia ka rritur përdorimin e raketave të mbrojtjes ajrore në një mënyrë sulmi dytësor tokësor për shkak të mungesës kritike të raketave të dedikuara për sulm tokësor. Rusia pothuajse me siguri ka vendosur sisteme strategjike të mbrojtjes ajrore S-300 dhe S-400, të dizajnuara për të rrëzuar avionë dhe raketa në rreze të gjata, pranë Ukrainës që nga fillimi i pushtimit. Këto armë kanë koka luftarake relativisht të vogla, të dizajnuara për të shkatërruar avionë. Ato mund të përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm kundër trupave në ndërtesat e hapura dhe të lehta, por nuk ka gjasa të depërtojnë në strukturat e ngurtësuara. Ka një shans të lartë që këto armë të humbasin objektivat e tyre të synuara dhe të shkaktojnë viktima civile, sepse raketat  nuk janë të optimizuara për këtë rol dhe ekuipazhet e tyre do të kenë pak trajnim për misione të tilla”, u shpreh ministria e Mbrojtjes ukrainase.

Kreu i shërbimit të inteligjencës së jashtme britanike paralajmëroi se Rusisë “do t’i shterojnë forcat” për pushtimin e Ukrainës, duke e konsideruar luftën një “dështim epik” për Moskën.

Richard Moore, drejtori MI6, komentoi: “Ata do të duhet të ndalojnë në një farë mënyre.” Një pauzë në përparimin rus do t’u jepte “ukrainasve mundësinë për të kundërpërgjigjur”, tha ai të enjten.

Ndërkohe Ministria e Mbrojtjes ukrainase u shpreh se sulmet e fundit nga ushtria ruse po kryen me armë të vjetra që nga koha e bashkimit sovjetik, duke shtuar se këto lloj armësh nuk përbejnë ndonjë rrezik për shkatërrimet në masë dhe si rrjedhojë, forcat ukrainase do të marrin kohën e duhur për të përgatitur një kundër ofensivë ndaj tyre.

 “Në Donbas, forcat ruse vazhdojnë të kryejnë sulme artilerie në një front të gjerë të ndjekur nga, në disa zona, hetime të sulmeve nga kompani të vogla dhe njësi të përmasave të togave. Automjetet e vjetruara, armët dhe taktikat e epokës sovjetike të përdorura nga forcat ruse nuk janë të nevojshme për të rifituar ose ndërtuar shpejt vrullin nëse nuk përdoren në masë dërrmuese – të cilën Rusia aktualisht nuk është në gjendje ta përballojë”, shkruante ministria e Mbrojtjes së Ukrainës

Bota Putin raketat Rusia