Aktualitet 6 Qershor 2018, 20:06

Dhuratat e pazakonta nga Kina për Shqipërinë komuniste

Shkruar nga Pamfleti

Dhuratat e pazakonta nga Kina për Shqipërinë komuniste

Ish-drejtuesi i Arkivave të Shtetit, Kastriot Dervishi, ka publikuar një dokument me dhuratat që kanë marrë drejtuesit e shtetit komunist në vitin 1952 nga Kina dhe Mongolia.

Shuma larg dhuratave të luksit që marrin sot pushtetarët, në këtë listë bien në sy dhuratat simbolike të cilat deri diku mund të quhen edhe të “çuditshme”. Marmalatat, çaji e kafeja ishin mënyra e përzgjedhur nga Kina e asaj kohë për të treguar dashurinë për Shqipërinë, dashuri që më vonë do të kthehej në urrejtje.

 


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Dossier