Kosova24 Janar 2023, 21:51

Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak takohet me Ivica Daçiç

Shkruar nga Pamfleti
Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak takohet me Ivica Daçiç

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka mirëpritur sot në Bruksel kryediplomatin serb, Ivica Daçiç.

Lajçak përmes një postimi në Tëitter ka njoftuar se kanë diskutuar për dialogun Kosovë-Serbi.

Mirëprita sot në Bruksel ministrin e Jashtëm serb, Ivica Daçiç. Kemi shkëmbyer mendime rreth Dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në kuadër të aspiratave të Serbisë për në BE”, shkroi Lajçak.

Javën që lamë pas, Lajçak me Escobar dhe 3 zyrtarë të tjerë zhvilluan takime në Kosovë dhe Serbi duke detyruar palët të pranojnë planin franko-gjerman. Dje ishte presidenti serb që njoftoi se është i detyruar ta pranojë, pasi në të kundërt do bllokohet integrimi në BE dhe do vendosen sanksione.

Good to welcome Serbian Foreign Minister Ivica Dacic today in Brussels. We exchanged views about the Dialogue on normalisation of relations in the context of Serbia’s ?? aspirations. pic.twitter.com/hGDT5zvgng

— Miroslav Lajčák (@MiroslavLajcak) January 24, 2023

Prishtine #Escobar Lajcak