Sport21 Maj 2022, 19:12

Dinamo mund kampionët në derbi, Mirel Josa debuton me fitore, Partizani zyrtarisht në Europë, Teuta fiton në frymën e fundit

Shkruar nga Pamfleti
Dinamo mund kampionët në derbi, Mirel Josa debuton me fitore,

Dinamo mund kampionët në derbi, Mirel Josa debuton me fitore, Partizani zyrtarisht në Europë, Teuta fiton në frymën e fundit

Vllaznia ka marrë një fitore shumë të rëndësishme në javën e parafundit të Kategorisë Superiore. Debutim perfekt i Mirel Josës në pankinën shkodrane, teksa ekipi mposhti 3-1 Egnatian. Pjesa e parë përfundoi 2-0 për vendasit në Shkodër, pas golit të Aralicës në minutën e 20 dhe autogolit të  Agbekpornu, 18 minuta më pas. Rrogozhinasit reaguan në minutën e 63 me Xhekson, por rrjeta e Da Silvas7 minuta më vonë do i jepte qetësinë e duhur Vllaznisë, e cila tashmë është e pesta me 52 dhe shpreson të arrijë Europën në aktin e fundit. 

Derbi mes Dinamos dhe Tiranës përfundoi 2-1. Blutë e rënë nga Kategoria iu falën Haxhiut dhe Samake, që realizuan në minutën e 9 dhe në fillimin e fraksionit të dytë. Për kampionët e rinj nuk mungoi Seferi në minutën e 65. 

Kukësi qendron në korsinë e Europës dhe është i katërti në rënditje me 52 pikë. Verilindorët u mjaftuan me golin e Feijao në fundin e 45-minutave të para ndaj Skënderbeut në shtëpi. 

Partizani ka siguruar matematikisht Europën. Të kuqtë fituan 4-0 me Kastriotin. Pjesa e parë përfundoi pa gola, por në 15 minutat e para të fraksionit të dytë, të kuqtë “tundën rrjetën” 2 herë me Markun dhe Skukën. Ekipi i Mehmetit nuk do ndalej me kaq, pasi Cara në minutën e 77 dhe Maguete në minutën e 84 shënuan emrin në listën e golashënuesve. Partizani qendron në vendin e 3 me 55 pikë. 

Teuta ka arritur të gjejë fitoren në minutat shtesë ndaj Laçit, në ndeshjen e përfunduar 2-1. Pjesa e parë e takimit u mbyll në baraspeshë 1-1, me dy skuadrat të cilat patën shanset e tyre për të shënuar. Atëherë kur gjithçka u mendua e mbyllur, Daja solli festën te Teuta me golin e avantazhit në minutën e 94

Me këtë rezultat Laçi mbetet në vendin e dytë, ndërsa Teuta renditet në vendin e 6 me 49 pikë, ende matematikisht në garë për Europën.

 

Rezultatet finale:

Kukësi 1-0 Skënderbeu

Teuta 2-1 Laçi

Partizani 4-0 Kastrioti

Dinamo 2-1 Tirana

Vllaznia 3-1 Egnatia

Sport Dinamo Partizani Tirana Vllaznia