Bota14 Gusht 2022, 22:34

Djali i Salman Rushdie tregon gjendjen e shkrimtarit: Situata është kritike, por vijon të ketë ndjenjën e guximit dhe humorit

Shkruar nga Pamfleti
Djali i Salman Rushdie tregon gjendjen e shkrimtarit: Situata është

Salman Rushdie

“Salman Rushdie është ende në një gjendje kritike, por vijon të ketë ndjenjën e tij të zakonshme të guximshme dhe sfiduese e humorit”. Kështu deklaroi djali i shkrimtarit që u qëllua me thikë dy ditë më parë gjatë një ligjërate në Nju Jork.

Zafar Rushdie tha se babai i tij kishte pësuar lëndime të rënda, por ishte në gjendje të fliste me familjen e tij. Familja u lehtësua kur doli nga intubimi pasi është në gjendje të thotë disa fjalë.

“Ne jemi jashtëzakonisht të lehtësuar që dje ai u hoq nga ventilimi dhe oksigjeni shtesë dhe ai ishte në gjendje të thoshte disa fjalë. Megjithëse dëmtimet e tij që ndryshojnë jetën janë të rënda, sensi i tij i zakonshëm i humorit i guximshëm dhe sfidues mbetet i paprekur. Ne jemi shumë mirënjohës për të gjithë anëtarët e audiencës që me guxim u hodhën në mbrojtje të tij dhe dhanë ndihmën e parë së bashku me policinë dhe mjekët që janë kujdesur për të dhe për lumin e dashurisë dhe mbështetjes nga e gjithë bota”, tha Zafar.

Rushdie, 75 vjeç, mbeti i plagosur rëndë pasi u godit me thikë teksa po fliste në një auditor universiteti në shtetin e Neë Jorkut.

Ai është përballur me vite të tëra me kërcënime me vdekje për romanin e tij Vargjet Satanike, të cilin myslimanët e shohin si blasfemi.

Bota Rushdie Salman