Aktualitet11 Qershor 2018, 20:09

Doni të eliminoni variçet? Kjo është mënyra më e thjeshte dhe e shpejtë. Do ngelni pa fjalë

Shkruar nga Pamfleti
Doni të eliminoni variçet? Kjo është mënyra më e

Doni të eliminoni variçet? Kjo është mënyra më e thjeshte dhe e shpejtë. Do ngelni pa fjalë

Hudhra është një produkt natyral shumë i mirë për të eliminuar venat varikoze sepse stimulon dhe përmirëson qarkullimin e gjakut dhe parandalon inflamimin e venave.

Varicet shfaqen në saj të akumulimit të gjakut, por edhe pse mund të eliminohen përfundimisht me ndërhyrje kirugjikale është e rëndësishme të dini se në mënyrë që ato të mos shfaqen sërish duhet të bëni ndryshime në stilin tuaj të jetës dhe të përdorni trajtime të ndryshme.

Më poshtë do ju shpjegojmë pse hudhra mënyra ideale për t’i eliminuar venat varikoze dhe si duhet të veproni.

Tregohuni të vëmendshëm!

Vetitië e hudhrave për të eliminuar variçet

Megjithëse nuk mund të arrihet një eliminim total i venave varikoze dhe venave që ngjasojnë me një rrjetë merimangash, hudhra është një mjet i shkëlqyeshëm natyror për të parandaluar, zvogëluar dhe zbutur të gjitha simptomat që ato shkaktojnë. Hudhra ka alicin dhe ajoene, që janë komponime sulfuroze që përmirësojnë qarkullimin e gjakut duke parandaluar kështu enët e gjakut të inflamohen dhe formimin e mpiksjes së gjakut.

Ka veti shumë të fuqishme anti-inflamatore që në këtë rast janë ideale për të ulur ënjtjen e variçeve dhe për të zvogëluar parehatinë që mund të shkaktojnë, të tilla si dhimbje, ndjesi shpimi, rëndesë etj.
Ajo ka kuercetin, që është një flavonoid dhe ndihmon në forcimin e venave dhe enëve të gjakut.

Mbron arterien e aortës dhe në këtë mënyrë, favorizon që gjaku që pompon zemrën të shpërndahet në mënyrë korrekte. Mjekim në kushtet e shtëpisë me vaj ulliri dhe hudhër

Përbërësit:
5 thelpinj hudhër
3 lugë vaj ulliri
½ lëng limoni

Përgatitja:
Qërojini hudhrat dhe shtypini të gjitha.

Hidhini hudhrat e shtypura në një kavanoz qelqi, shtoni vajin e ullirit si dhe lëngun e sapo shtrydhur të limonit.

Mbylleni kavanozin dhe tundeni me gjithë forcën tuaj në mënyrë që të gjithë përbërësit të përzihen shumë mirë së bashku.

Vendoseni kavanozin në një vend të errët, të ftohtë, pa lagështirë dhe lëreni të qëndrojë aty gjatë natës.
Mëngjesit tjetër, largoni përbërësit dhe kulloni lëngun.

Vendoseni lëngun në një kavanoz tjetër të pastër dhe mund ta përdorni për të larguar varicet.

Si ta aplikoni:

Lyeni pjesën e këmbës ku ka shumë variçe me përzierjen e përftuar dhe shpërndajeni nëpër këmbë me lëvizje rrethore.

Bëjini masazh këmbës dhe shtoni pak presion tek gishtërinjtë në mënyrë që të përmirësoni qarkullimin e gjakut.

Lëreni trajtimin të funksionojë për një orë derisa lëkura ta ketë absorbuar plotësisht.
Më pas shplajeni këmbën me ujë të bollshëm të ftohtë ose të ngrohtë.

Përsëriteni trajtimin rreth tre herë në javë mundësisht aplikojeni natën para se të flini gjumë.

Shendeti