Politike 1 Shkurt 2023, 12:51

Dosja “McGonigal”, priten përplasje të forta nesër në Kuvend mes Ramës dhe opozitës

Shkruar nga Pamfleti
Dosja “McGonigal”, priten përplasje të forta nesër

Në seancën plenare të ditës së nesërme kryeministri Edi Rama do të përballet me opozitën për çështjen e përfshirjes së tij me ish zyrtarin e FBI, Charles Mcgonigal që po hetohet në Amerikë.

Deputetët e Partisë Demokratike kërkuan zhvillimin e një interpelance urgjente për këtë çështje.

Ndaj dhe kjo interpelancë do të jetë edhe pika e parë në rendin e ditës, ku përballë kryeministrit Edi Rama do të jetë deputeti demokrat, Gazment Bardhi i cili do të mbajë qëndrimet e opozitës.

Të enjten e kaluar pati shumë tensione në Kuvend lidhur me këtë çështje. Deputetët e PD-së bllokuan foltoren. Kjo situatë u shkaktua pasi Kuvendi nuk e miratoi kërkesën e grupimit Berisha për mocion me debat me kryeministrin Edi Rama për çështjen McGonigal. Kujtojmë që Rama nuk ishte i pranishëm në seancë.

Jashtë Kuvendit, kreu i Grupit Parlamentar të PD-së,  Enkelejd Alibeaj tha se Rama duhet të japë llogari.

“Kërkesa ime ka të bëjë me thirrjen për të qenë prezent Rama që është stërmbullari i një veprimi korruptiv. Duhet të japë sqarimi më së pari në Parlament dhe është i detyruar të jetë prezent. Duhet të japë llogari! Pyetja që shtrohet është fare e thjeshtë: Ku e keni fshehur Edi Ramën?”-u shpreh Alibeaj.

Nga ana tjetër, në këtë seancë pjesëmarrja e opozitës nuk do të jetë e plotë. 5 deputetë të Partisë Demokratike nuk do të marrin pjesë në punimet e Parlamentit pasi janë të përjashtuar për shkak se 1 javë më parë bllokuan foltoren e Kuvendit duke pamundësuar zhvillimin e seancës.

Sali Berisha, Flamur Noka, Edi Paloka, Edmond Spaho dhe Belind Këlliçi nuk do të marrin pjesë në seancën plenare dhe as në komisionet parlamentare për 10 ditë.

Politike #Dosja McGonigal Rama