Kronike20 Prill 2022, 19:34

Drejtonte organizatën e trafikut të drogës, drejtësia belge kërkon 8 vite burg për nipin e deputetit të PS

Shkruar nga Pamfleti
Drejtonte organizatën e trafikut të drogës, drejtësia belge

Prokuroria e Belgjikës ka rihapur dosjen e Ramazan Rrajës, nipit të deputetit socialist Rahman Rraja, ku dhe ka kërkuar dënimin e tij me 8 vite burgim.

Sipas asaj që raportojnë mediat belge, bëhet me dije se Ramazan Rraja së bashku me kushëririn e tij, Fioralb Rraja dhe një letonez akuzohen për drejtimin e një organizate të trafikut të drogës, punë përmes të cilës kishin arritur të lundronin në para e luks. Mediat belge shkruajnë se banda trafikonte kokainë nëpërmjet Antwerp-it dhe më pas e shpërndante në të gjithë Evropën Perëndimore, Turqi e Australi.

Pastrimi i parave bëhej përmes restoranteve që kishin hapur anëtarët e kësaj organizate dhe se deri në këto momente kishin arritur të hidhnin në treg afro 11 milion euro.

“Policia ka instaluar aparate dëgjimi në banesën e tij në Berçem dhe ka përgjuar disa telefonata. Vetëm në bazë të përgjimeve, rezulton se kjo bandë ka shitur 450 bukë (gjuha e kodit për 1 kg kokainë) në Evropë, e mirë për një vlerë neto kriminale prej më shumë se 11 milionë euro. Trembëdhjetë anëtarët e bandës po ndiqen penalisht për import të sasive të papërcaktuara të kokainës, anëtarësim në organizatë kriminale dhe pastrim parash. Dogana ka kapur një kontejner me 57 kg kokainë mes bananeve.  Në telefona, policia gjeti qindra foto të stilit të jetesës luksoze të bandës. Shqiptari Ramazan R., një figurë famëkeqe në vendin e tij, kishte një orë Richard Mille 665,000 dollarë në dorë, duke vozitur me Ferrari dhe Lamborghini si dhe duke treguar paratë e tij. Kutitë e parave ishin grumbulluar në banesën e tij.  Kreu i bandës Kaspars N. investoi një pjesë të të ardhurave në Ké Group, një zinxhir dyqanesh perimesh, duke përfshirë Pokerrito në Antwerp.

“Vetëm kini kujdes nëse mendoni se do të hani perime të shëndetshme. Kjo bandë droge ka biznese të ndryshme,”- thotë prokurori në lidhje me këtë gjë. Në fund, prokurori urdhëroi dënime me 9 vjet për Kaspars N. dhe 8 vjet për dy drejtuesit e tjerë, Musa G. dhe Ramazan R. Anëtarët e tjerë të bandës përballen me dënime nga 4 deri në 6 vjet.

Pas ngritjes së aktakuzës, ka pasur një përplasje të ashpër mes kryetarit të gjykatës dhe disa avokatëve. Ata kërkuan që avokati të paraqesë kërkesën e saj me shkrim tek të gjitha palët. Siç pritej, avokati refuzoi.  Avokati Sanne De Clerck, i cili përfaqëson të dyshuarin kryesor Kaspars N., refuzoi ta deklaronte këtë. Avokatët e tjerë ndoqën drejtimin e tij. Procesi vazhdon ende”, raportojnë ndër të tjera mediat belge.

Kronike prokuroria belge PS Ramazan Rraja rrahman rraja