Bota29 Qershor 2022, 13:38

“Duhen lëvizur çantat”/ Qeni agjent i policisë zbulon 5 milionë euro të fshehura në vilën luksoze në Itali

Shkruar nga Pamfleti
“Duhen lëvizur çantat”/ Qeni agjent i policisë

Një qen agjent ka ndihmuar policinë italiane  në zbulimin e 5 milionë eurove  të fshehura në një mur në një vilë luksozë ne Bergamo Itali, shkruan Corriere della Sera.

Përveç eurove cash, janë gjetur monedha argjendi dhe ora luksoze. Operacioni Guardia di Financa me një qen labrador “cash-dog” është zhvilluar pas një përgjimi ku thuhej se “çantat duhen lëvizur”. “Financieri” katërputrosh që nuhat kartëmonedhat zbuloi “shpellën e vogël të Ali Babës” dy javë më parë në provincën e Bergamos.

Kasafortën e blinduar me plot 5 milionë euro u zbulua nga Prokuroria Publike e Milanos dhe që kishte një kod sekret aksesi.

Ajo u gjet e betonuar brenda murit të banesës së një çifti në provincën e Bergamos, ndërsa sipërmarrësi Roberto Polese dhe gruaja e tij Lara Seghezzi janë vënë nën hetim për lëshimin e faturave për transaksione inekzistente.

Prej muajsh prokurori Roberto Fontana me Njësinë e Policisë Ekonomike dhe Financiare të Policisë së Milanos ishte përpjekur të ndërhynte paraprakisht, edhe nëpërmjet kontrollit në agjencitë e të ardhurave, për bizneset “fake”, por gjeti vetëm rrënojat e djegura të borxheve tatimore dhe kontributeve të shmangura.

Dhe në një nga këto hetime, në logjistikën e një kafeneje, një ditë përgjimi kap bisedën për “çantat që duheshin lëvizur”.

Duke qenë se nuk kishin të dhëna për të menduar se kishin të bënin me drogë, hetuesit e kuptojnë se kanë të bëjnë me pastrim parash dhe urdhëruan kontrollin e shtëpisë në Martinengo të dy bashkëshortëve.

Nga kontrolli i kryer dhe ribërë nga hetuesit, megjithatë, nuk u gjet shumë përtej 64 mijë eurove të mbajtura në shtëpi.

Derisa në lojë hyri “cash-dog”, katërputroshi që vjen nga njësitë e GDF-së për të “shqyer” kolegët njerëzorë: domethënë, një nga ata qen, kryesisht labrador, të stërvitur me erën e kartëmonedhave të tërhequra gradualisht nga Banka e Italisë.

Inkuizitori me katër këmbë fillon të tundë bishtin rreth shtëpisë, dhe më pas befas lëviz pranë një muri prej druri, ku edhe u zbulua kasaforta e blinduar në mur.

Katër çanta të zeza me 2 milionë e 585 mijë euro para cash, 740 mijë euro të tjera prej monedhash argjendi, 813,000 euro të tjera me vlerën e listës aseptike të 40 orëve luksoze, u zbuluan brenda saj.

Por çifti posedonte edhe katër mikrofona për përgjimin mjedisor, një sistem lokalizimi GPG dhe një sistem për zbulimin dhe neutralizimin e përgjimeve të kryera nga Trojans, domethënë nga detektorë kompjuterikë të inokuluar si viruse në kompjuterë ose telefona celularë.

Bota 5 milione euro Itali Qeni agjent