Bota24 Nëntor 2022, 10:28

E kritikuan për qëndrim ‘të ftohtë’ ndaj luftës, Hungaria gati të dërgojë 187 milionë euro ndihmë për Ukrainën

Shkruar nga Pamfleti
E kritikuan për qëndrim ‘të ftohtë’ ndaj

E kritikuan për qëndrim ‘të ftohtë’ ndaj luftës, Hungaria gati të dërgojë 187 milionë euro ndihmë për Ukrainën

Hungaria do t’i dërgojë 187 milionë euro ndihmë financiare Ukrainës, si pjesë e një pakete të planifikuar të mbështetjes së BE-së, ka deklaruar qeveria e kryeministrit Viktor Orban.

Orban u vu nën presion për të kërkuar falje në fillim të kësaj jave. pasi postoi një foto të tij të veshur me një shall që përshkruante Hungarinë historike, e cila përfshinte pjesë të Ukrainës dhe vendeve fqinje, raporton Sky news.

Ambasadori i Hungarisë në Ukrainë u thirr nga Kievi për incidentin. Mbështetja e Hungarisë për Ukrainën ka qenë disi më pak entuziaste se aleatët e saj perëndimorë.

Orban është përpjekur kryesisht të qëndrojë jashtë konfliktit, një pozicion që shihet si një tradhti nga vendet e tjera evropiane.

Hungaria ka refuzuar të lejojë dërgesat e armëve të destinuara për Ukrainën të kalojnë nëpër territorin hungarez dhe ka bllokuar shtrirjen e sanksioneve të BE-së kundër Rusisë në sektorin e energjisë.

Ukraina dhe Hungaria kanë pasur më parë marrëdhënie të ngushta, por kjo u ftoh pasi Kievi vendosi kufizime komunikimi.

Hungaria ka argumentuar kundër atyre që thotë se janë kufizime të të drejtave të hungarezëve etnikë që jetojnë në Ukrainë pasi Kievi miratoi një ligj në 2017 që kufizon përdorimin e gjuhëve të pakicave në shkolla.

Bota #ndihme Ukraines Hungaria