Aktualitet29 Qershor 2018, 06:20

E pini kafen në mëngjes me stomak bosh? Mjekët sapo na thanë lajmin e keq

Shkruar nga Pamfleti
E pini kafen në mëngjes me stomak bosh? Mjekët sapo na thanë

E pini kafen në mëngjes me stomak bosh? Mjekët sapo na thanë lajmin e keq

Ka gjëra që duhet të bëhen vetëm në kohë të caktuara të ditës dhe të tjera që, në vend të kësaj, duhet të shmangen në faza të caktuara.

Në mëngjes, kur jeni me stomak bosh, për shembull, paraqet një kornizë kohore që mund të fshehë disa kurthe, veçanërisht nëse nuk ndiqni disa udhëzime të rekomanduara nga ekspertët.

5 gjërat që janë të renditura më poshtë nuk duhet të bëhen kurrë kur jeni me stomak bosh:

Të merrni anti-inflamatorët: Shumë prej tyre mbështeten në takipirin, paracetamol ose medikamente të tjera jo steroide anti-inflamatore për të lehtësuar probleme të ndryshme, shkruan ShkodraNews. Ato nuk mund të merren në stomak bosh, me qëllim që të mos ndryshojnë efektivitetin e tyre, por mbi të gjitha për të shmangur fenomenet e rëndësishme siç janë gjakderdhja e stomakut.

2 # Pirja e kafesë: Shumë njerëz e përdorin atë si ushqimi i vetëm i mëngjesit. E vërteta është se stimulon prodhimin e acideve që rrezikojnë të ndryshojnë funksionalitetin e sistemit të tretjes dhe humbin efektin energjizues nëse nuk shoqërohen me furnizim adekuat të ushqimit.

3 # Pirja e alkoolit: Përthithja është dy herë më e shpejtë dhe gjasat për t’u dehur do të ishin shumë më të larta. Disa pasoja janë të menjëhershme, mes tyre problemet e mëlçisë.

4 # Çamçakëzat: Një çamçakëz e mashtron organizmin dhe e bën të përgatitet për të gëlltitur diçka, shkruan ShkodraNews. Stomaku bosh rrezikon të dëmtohet nga këto substanca dhe në këtë mënyrë rrezikon inflamimin e mukozës gastrike, gastrit.

5 # Të shkosh për të fjetur: Të hysh në shtrat me pak glukozë e bën gjumin të vështirë dhe ndryshon cilësinë e tij. Dhe në qoftë se anashkaloni darkën, ditën tjetër do të jeni shumë më të uritur, për shkak të reagimit hormonal.

Shendeti