Bota19 Janar 2023, 08:31

E vendosur të largohet, kryeministrja e Zelandës së Re jep dorëheqjen muajin e ardhshëm

Shkruar nga Pamfleti
E vendosur të largohet, kryeministrja e Zelandës së Re jep

E vendosur të largohet, kryeministrja e Zelandës së Re jep dorëheqjen muajin e ardhshëm

Jacinda Ardern do të largohet nga posti i kryeministres së Zelandës së Re përpara zgjedhjeve të këtij viti pas gati 6 viteve në krye të qeverisë. Deputetët e Partisë Laburiste do të votojnë për të gjetur zëvendësuesin e saj të dielën.

Njoftimi vjen pasi sondazhet tregojnë se partia përballet me një rrugë të vështirë për t’u rizgjedhur më 14 tetor.

Ardern, 42 vjeç, tha se kishte marrë kohë gjatë pushimeve verore për të shqyrtuar të ardhmen e saj, duke shpresuar se do të gjente energjinë për të vijuar drejtimin, por mesa duket nuk do ta bëjë.

“Për fat të keq nuk e kam bërë dhe do t’i bëja një shërbim të keq Zelandës së Re nëse do të vazhdoja,” u tha ajo gazetarëve të enjten. Ardern do të japë dorëheqjen deri më 7 shkurt. Nëse asnjë pasardhës i mundshëm nuk merr mbështetjen e dy të tretave të dhomës së partisë, vota do t’i shkojë anëtarëve laikë të Laburistëve.

Sipas BBC, Ardern u bë gruaja më e re në krye të qeverisë në botë kur u zgjodh kryeministre në vitin 2017, në moshën 37-vjeçare. Një vit më vonë ajo u bë liderja e dytë e zgjedhur në botë që solli në jetë fëmijë gjatë kohës që ishte në detyrë, pas Benazir Bhutto të Pakistanit në 1990.

Ajo drejtoi Zelandën e Re përmes krizës pandemisë Covid-19 dhe recesionit që pasoi, ndërsa të vështirë kishte edhe të trajtonte çështjen e të shtënave në xhaminë Christchurch dhe shpërthimin vullkanik të Ishullit të Bardhë.

Ardern tha se pesë vitet e fundit e gjysmë kanë qenë më të përmbushurit e jetës së saj, por drejtimi i vendit gjatë ‘krizës’ ka qenë i vështirë.

Bota Dorëheqje kryeministrja e Zelandës së Re