Bota26 Nëntor 2022, 22:35

Edhe Greqia përfshihet nga tërmetet, lëkundje 4.5 ballë në Rodos

Shkruar nga Pamfleti
Edhe Greqia përfshihet nga tërmetet, lëkundje 4.5 ballë

Pas Turqisë, tërmet kanë tronditur këtë mbrëmje dhe Greqinë.

Sipas mediave vendase, një tërmet me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur ishullin grek të Rodos. Lëkundjet sizmike u ndjenë gjatë orës 22:09 me orën lokale.

Bëhet me dije se epiqendra e tërmetit ishte 63 km në juglindje të Katavias, më një thellësi fokale prej 66.9 km.

Mediat greke shkruajnë se deri më tani nuk raportohet për probleme të shkaktuara për shkak të dridhjeve sizmike.

Pak ditë më parë një tërmet i fortë goditi Turqinë, ku pati shumë dëme materiale.

Bota Greqi Termet