Aktualitet 3 Tetor 2022, 23:10

Ekspert i IT: Hakerat kana marrë serverin e RTSH, kërkojnë 900 mijë dollarë

Shkruar nga Pamfleti
Ekspert i IT: Hakerat kana marrë serverin e RTSH, kërkojnë 900

Gentian Progni, ekspert i IT tha në emisionin “Opinion” se ndër institucionet e hakeruara në Shqipëri është edhe Televizioni Shqiptar. Sipas Prognit, për kthyer arkivat janë kërkuar 900 mijë dollarë.

Ai shtoi gjithashtu se edhe një bankë e nivelit të dytë ka probleme me të dhënat.

Serverat e RTSH-së janë hakeruar dhe janë 900 mijë dollarë që i janë kërkuar. Është edhe një bankë e nivelit të dytë që ka probleme me të dhënat në Shqipëri”, tha Progani.

Aktualitet Gentian Progni hakera RTSH