Bota 2 Prill 2019, 07:38

Erdogan ‘braktiset’ nga Ankaraja dhe Stambolli

Shkruar nga Pamfleti
Erdogan ‘braktiset’ nga Ankaraja dhe Stambolli

Erdogan 'braktiset' nga Ankaraja dhe Stambolli

Partia e Presidentit turk Erdogan në zgjedhjet lokale të se dielës ka humbur në kryqytetin Ankara dhe në Stamboll, duke i dhënë një goditje sundimit të tij 16 vjeçar.

Edhe pse Aleanca Popullore e udhëhequr nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim fitoi më shumë se 51% të votave kundrejt Aleancës së Kombit, Erdogan humbi bastionet kryesore.

Ekerem Imamoglu nga opozita fitoi Stambollin me 48.79% kundrejt Binali Yildirim me 48.51%.

Zgjedhjet, konsiderohen një vendim mbi sundimin e Erdogan, ndërkohë që vendi po pëson një rënie ekonomike. Ndërkohë monedha vendase ka humbur vlerën kohët e fundit dhe ekonomia ka hyrë në recension gjatë tre muajve të fundit të 2018.

Bota Erdogan 'braktiset' nga Ankaraja dhe Stambolli