Bota23 Janar 2023, 18:26

Erdogan i prerë pas protestave në Stokholm: Nuk do të mbështesim anëtarësimin e Suedisë në NATO

Shkruar nga Pamfleti
Erdogan i prerë pas protestave në Stokholm: Nuk do të

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se nuk do të mbështesë ofertën e Suedisë për anëtarësim në NATO, pas protestave të fundjavës në Stokholm.

Erdogan kritikoi protestën e Rasmus Paludan dhe djegien e Kuranit të shtunën, duke thënë se ishte një fyerje për të gjithë, veçanërisht për myslimanët.

Ai ishte veçanërisht i indinjuar ndaj autoriteteve suedeze që lejuan që demonstrata të zhvillohej jashtë ambasadës turke në Stokholm, të cilën ai e quajti një sulm ndaj 85 milionë qytetarëve turq.

Është e qartë se ata që lejuan një poshtërsi të tillë të ndodhte përpara ambasadës sonë nuk mund të presin më asnjë bamirësi nga ne në lidhje me aplikimin e tyre për anëtarësim në NATO”, tha Erdogan në komentet e tij të para lidhur me protestat e fundjavës, duke thënë se Suedia duhet të kishte llogaritur pasojat e lejimit të demonstratës së Paludanit.

Erdogan kritikoi gjithashtu Suedinë për protestat pro-kurde, ku demonstruesit valëvitnin flamujt e grupeve të ndryshme kurde, duke përfshirë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK, e cila ka zhvilluar një kryengritje prej dekadash kundër Turqisë.

PKK konsiderohet një grup terrorist në Turqi, Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, por simbolet e saj nuk janë të ndaluara në Suedi.

Kështu që ju do t’i lini organizatat terroriste të vrapojnë nëpër rrugët tuaja dhe më pas prisni mbështetjen tonë për të hyrë në NATO. Kjo nuk do ndodh,” tha Erdogan, duke iu referuar ofertave të pranimit të Suedisë dhe Finlandës në aleancën ushtarake.

Ai tha se nëse Suedia nuk do të tregojë respekt për Turqinë apo myslimanët, atëherë ata nuk do të shohin asnjë mbështetje për çështjen e NATO-s.

Zyrtarët suedezë kanë theksuar se liria e shprehjes garantohet nga Kushtetuta suedeze dhe u jep njerëzve të drejta të gjera për të shprehur publikisht pikëpamjet e tyre, megjithëse nxitja e dhunës ose gjuha e urrejtjes nuk lejohet.

Zyrtarët e lartë suedezë kanë thënë se liria e shprehjes është thelbësore për demokracinë, ndërsa kritikuan veprimet e Paludan si mosrespektuese dhe ato me të cilat ata nuk pajtohen.

Bota Erdogan Protesta Suedi