Aktualitet19 Maj 2018, 13:30

Është krim, të shtysh një popull drejt krimit dhe pafytyrësi ta quash atë kriminel, gazetaria është rruga, në të cilë

Shkruar nga Pamfleti
Është krim, të shtysh një popull drejt krimit dhe

Shqipëria besoj se është vendi që ka më shumë gazetarë për frymë, se çdo vend tjetër i globit. Do të më pelqente që ky të ish nje tregues i inteligjences si komb, por kam dyshimet e mia, se nuk është egzaktësisht kjo arësyeja, nisur nga rezultatet, natyrisht. Dhe ndoshta është e kundërta.

Shkruan Amarildo Pregapuca

Ndoshta është pikerisht pasja e kaq shumë gazetareve, aresyeja se perse Shqiperia ka mungesen me te theksuar si komb, të gazetarisë. Dhe mos pasja e gazetarisë, është sot, mallkimi më i madh si edhe dëmi më i madh, që mund t’i bëhet një vendi.

Gazetaria nuk është lojë, eshte ne fakt armata që ka ne dore fatet e kombit, me shumë se politika, shumë më shumë. Gazetaria nuk është as podium për folklorike, nga ku mund të shpalosin thesaret e trasheguara te elokuences krahinore të “dobicllekut”, te sjelle..qofte dhe me një gjuhe moderne, ndaj dikujtë apo disave. Ështe pergjegjesia me e madhe ndaj jetes se bashkekombasve.

Gazetaria është rruga, në te cilen ecën nje komb, nje shoqeri. Ështe mendja që e drejton në këte rrugë…një komb, një shoqëri. Ështe gjuha e zgjidhjes, së problemeve. Ështe pyetja për te gjetur çelsin e hapjes se deres, se rruges ku do ecë e tashmja dhe e ardhmja e kombit, shoqërise dhe çdo familje, burri, gruaje, fëmije qe ka lindur apo do te lind. Gjithkujte.

Ështe pyetja pra.. Dhe pyetja ime e pare është… -Përse Shqiperia pa bere asnje lufte, si Serbia, eshte perseri vendi i fundit per hapjen e negociatave ?

Dhe nga kjo, me rrjedh një tjeter pyetje.. -Perse Shqiperia eshte vendi i vetem ne bote, ku kryefjala e Opozites eshte droga dhe krimi, qofte dhe ne prag negociatash ?
Dhe nje tjeter pyetje vijon pas kesaj.. -A eshte Shqiperia vendi me i infektuar me droge e krim, krahasuar me shume nga vendet anetare te BE-se ?

Dhe duke pare alternativat për mbijetese qe BE-ja ju ka lene Shqiptareve per plot 28-vite, krahasuar me cdo popull anetar te saj..pergjigja me sjell nje tjeter pyetje.

-Çfarë eshte krim ? Krim eshte ta zhveshesh nje popull, nga alternativat per mbijetese. Krim eshte ti shesesh pasurite e nje populli, ti shkaterrosh fabrikat, uzinat, bujqesine, institucionet, drejtesine.
Krim eshte te vrasesh popull teresisht te pafajshem, me pushket e pushtetit. Krim eshte ta percash, ta demoralizosh nje popull.

Krim eshte t’ja nxish fytyren vendit tend, me te gjitha rruget e mundeshme..duke demtuar keshtu, jo vetem çdo mundesi por dhe cdo biznes, te ndertuar me gjak e sakrifice, cdo biznes qe do mund te ndertohet dhe cdo jete Shqiptari si rrjedhoje.

Krim eshte ta terrorizosh nje popull nga mengjesi ne darke per 365-dite te vitit, per plot 28-vite..nga foltoret e parlamentit, foltoret e partise dhe ta megafonosh ate, në njemije format e medias dhe shtypit.
Krim eshte ta mbeshtesesh kete krim.

Dhe ne mbeshtetjen e tij, ka nje dore jo te vogel dhe BE-ja, ndihmuar aq pakushtesisht nga mungesa e gazetarise, mungesa e pyetjes dhe berja e saj me qellim eshte genocid. Ështe krim, të shtysh një popull drejt krimit dhe pafytyrësi ta quash atë kriminel, duke u munduar kështu, ta shtysh akoma me shumë drejt krimit. Shqipëria nuk e meriton, nuk e meritojne Shqiptaret.

Forum Është krim gazetaria është rruga në të cilën ecën një shoqëri të shtysh një popull drejt krimit dhe pafytyrësi ta quash atë kriminel