Aktualitet25 Qershor 2018, 22:39

Eshtrat 2000 vjeçare habisin arkeologët, trupi në gjendje të mirë

Shkruar nga Pamfleti
Eshtrat 2000 vjeçare habisin arkeologët,  trupi në gjendje

Eshtrat 2000 vjeçare habisin arkeologët, trupi në gjendje të mirë

Eshtrat 2 mijë vjeçare të “bukuroshes së fjetur” varrosur me rroba luksoze dhe me dhurata për jetën e përtejshme janë gjetur nën një rezervuar rus.

Gruaja – e vendosur për të pushuar në një skaj të mëndafshit dhe me boçe pishte në kraharor, ishte mummizuar rastësisht pasi varri i saj i paprishur prej guri ruante natyrshëm trupin e saj.

Shkencëtarët besojnë se disa sende me vlerë të lartë që gjenden në varr, duke përfshirë një gurët e çmuar dhe një pasqyrë të stilit kinez të gjetur në kutinë e make-up të gruas, u vendosën atje për ta shoqëruar atë në jetën e përtejme.

Arkeologët spekulojnë se ajo ishte një grua e re “Hun” dhe shpresohet të kuptohej më shumë për jetën e saj e saj, ndërsa do të analizohen mbetjet.

Varri i gruas u gjet në bregun e lumit Yenisei, kur një rezervuar, në rrjedhën e sipërme të digës së hidrocentralit të Sayano-Shushenskaya prej 240 metra, përjetoi rënie të konsiderueshme në nivelin e ujit.

Arkeologu Dr Marina Kilunovskaya, nga Instituti i Historisë së Kulturës materiale të Shën Petersburgut, tha: “Gjatë gërmimeve, mumia e një gruaje të re u gjet në bregun e rezervuarit.

Pjesa e poshtme e trupit ishte veçanërisht e ruajtur mirë. Kjo nuk është një mumje klasike – në këtë
rast, varrimi ishte mbyllur fort me një kapak guri, duke bërë të mundur një proces të mumifikimit natyror”.

Aktualitet