Aktualitet17 Tetor 2019, 15:23

EuroNews analizon diskutimet për negociatat: Ëndrra evropiane e Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut përballë një realitet

Shkruar nga Pamfleti
EuroNews analizon diskutimet për negociatat: Ëndrra evropiane e

Ëndrra e një të ardhme evropiane për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore duket se po përplaset me një realitet të ashpër. Gjatë takimit të ministrave të jashtëm në Luksemburg, Franca bllokoi hapjen e bisedimeve të pranimit, duke krijuar një ndarje me Brukselin. Komisioni Evropian kishte ftuar vendet e BE për të filluar negociatat, një mesazh i përsëriture dhe nga Komisioneri Evropian Avramopoulos:

“Unë do bëj një koment politik, duke shprehur atë që mendoj dhe besoj. Ne duhet jemi shumë të kujdesshëm me Ballkanin. Ne nuk duhet të lejojmë që Ballkani të tërhiqet në të kaluarën”.

Franca mbron pozicionin e saj duke vënë gishtin kundër sistemit dhe duke argumentuar se një tani është koha për reformë në procesin e pranimit. është e nevojshme, një pozicion ky që e ndajnë edhe vendet e ulëta.

Por, sipas disave, ky vendim ka të ngjarë të jetë i dëmshëm për marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe dy vendeve, veçanërisht për Maqedoninë Veriore.

“Mesazhi që BE u dërgon këtyre vendeve është: pavarësisht se çfarë bëni ju, ne nuk do t’ju mirëpresim – komentoi eurodeputetja Hollandeze Kati Piri. – Unë mendoj se ky është një mesazh katastrofik, veçanërisht për një vend që ka bërë shumë reforma “Jo vetëm duke ndryshuar emrin, por edhe duke përparuar në demokraci. Tani ne e braktisim “. /EuroNews

Aktualitet