Aktualitet22 Prill 2019, 17:48

Fatos Lubonja nuk heq dorë nga konspiracioni: Hajdari e Patozi, kukulla të Ramës

Shkruar nga Pamfleti
Fatos Lubonja nuk heq dorë nga konspiracioni: Hajdari e Patozi, kukulla

Analisti Fatos Lubonja e sheh partinë e re të krijuar nga Rudina Hajdari dhe Astrit Patozi të dështuar që në nisje. Lubonja tha se analiza duhet të nisë që nga Azem Hajdari. Sipas tij, të thuash që ai ishte një idealist dhe vajza e tij erdhi me ideale është të mashtrosh. Për Lubonjën, Hajdari dhe Patozi nuk përfaqësojnë askënd dhe nuk sjellin asgjë në këto zgjedhje, përveç se i shërbejnë Edi Ramës.

“Zonjës Hajdari i thonë e zgjodhën se është e bija e Azem Hajdarit, por për mua problemet e PD fillojnë që me Azem Hajdarin. Pse u vra Azem Hajdari? Për histori të fortësh. Ai u vra nga disa të fortë që ishin të lidhur me PS. Ai u vra sepse ishte tek ata që quhen të fortët e PD. Kjo analizë fillon që me të fortët. E kam dhe me oligarkinë por edhe me ata të fortët e zonave elektorale. Të thuash që Azem Hajdari ishte një idealist dhe vajza erdhi si e tillë është të mashtrosh, është një problem i madh. I ke dëgjuar këta të flasin njëherë për vjedhjen tek Astiri, për teatrin që po prishet, për kullat që do të ndërtojë Edi Rama?! I vetmi problem është demokracia në PD. Më fal po a kanë qenë këta në kohën e Berishës? Këta nuk përfaqësojnë dhe nuk sjellin asgjë në këto zgjedhje përveç se një shërbimi për Edi Ramën që të sjellë një fasadë, që ja ku e kemi opozitën. Nga pikëpamja pragmatiste nuk shkon, janë të dështuara. Këta duket që nuk kanë mbështetjen e askujt përveç se të pushtetit”, deklaroi Lubonja.

Aktualitet