Sport 1 Shtator 2019, 16:59

Ferrari më në fund shijon fitore, Vettel ëngjëll mbrojtës për Leclerc

Shkruar nga Pamfleti
Ferrari më në fund shijon fitore, Vettel ëngjëll

Charles Leclerc ka fituar Çmimin e Madh të Begjikës, duke siguruar suksesin e parë në karrierën e tij dhe duke kthyer Ferrari-n në shkallën më të lartë të podiumit pas një agjërimi të gjatë.

Leclerc ka qenë shumë i shpejtë gjatë gjithë fundjavës, duke bërë paraqitje të shkëlqyera në provat e lira dhe duke siguruar pole position, para shokut të skuadrës Sebastian Vettel, i cili ka dalë i katërti në garën e sotme.

Vendi i dytë dhe i tretë janë zënë nga dy pilotët e Mercedes, Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas.

Sport Formula 1 Sebastien Vettel