Aktualitet16 Prill 2018, 08:37

Fier/ Biznesi i vogël në protestë: Të hiqet TVSH-ja

Shkruar nga Pamfleti
Fier/ Biznesi i vogël në protestë: Të hiqet TVSH-ja

Fier/ Biznesi i vogël në protestë: Të hiqet TVSH-ja

Biznesi i vogël i mbështetur nga opozita po protestojnë sërish sot para Prefekturës duke kërkuar anulimin e vendimit për përfshirjen në skemën e TVSH.

Deputeti i PD, njëherësh edhe kryetar i degës në Fier Luan Baçi shprehet në një prononcim për Report Tv se sot në protestë janë të gjithë pa dallim, të majtë dhe të djathtë. Javën e kaluar u zhvillua protesta e parë e biznesit të vogël në disa qytete në vend, që kulmoi me uljen e qepenave për një orë.

Jemi në mbështetje të biznesit të vogël, protesta është organizuar nga vetë biznesi para prefekturës për të kundërshtuar përfshirjen në skemën e TVSH, por jemi edhe për të denoncuar padrejtësitë dhe korrupsionin e tatimorëve. Në Fier janë 4166 biznese të vogla, nga këta deri 500 janë futur, ndërsa pjesa tjetër do të futen pjesë-pjesë duke i mashtruar.

Ka raste që janë futur biznese me xhiro më të madhe dhe ato me xhiro më të vogël janë lënë jashtë. Biznesi është i gjithë në protestë deri në anulimin e përfshirjes së taksës. Në protestë janë të gjithë të majtë dhe të djathtë. Do të dorëzojmë licencat, mosbindje civile nuk do të paguajmë taksat.

Aktualitet biznesi i vogël Fier TVSH