Sport19 Maj 2022, 19:59

FIFA zyrtarizon gjyqtarët për ‘Katar 2022’, tre arbitre femra do të vendosin për herë të parë drejtësi në Kupën e Botës

Shkruar nga Pamfleti
FIFA zyrtarizon gjyqtarët për ‘Katar 2022’, tre arbitre

FIFA zyrtarizon gjyqtarët për ‘Katar 2022’, tre arbitre femra do të vendosin për herë të parë drejtësi në Kupën e Botës

Komiteti i Gjyqtarëve të FIFA-s ka zyrtarizuar listën me 36 gjyqtarë, 69 anësorë dhe 24 zyrtarë në VAR për Kupën e Botës 2022, e cila do të mbahet në Katar nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor. 

Për Italinë do të jetë Orsato si gjyqtar kryesor, Karbone dhe Xhialatini janë zgjedhur asistentë, ndërsa Irrati dhe Valeri në VAR. 

Për herë të parë në histori janë tre gjyqtare femra: Stefani Frapart, Salima Mukansanga dhe Joshimi Jamashita. 

Sport arbitret femra Komiteti i Gjyqtarëve të FIFA-s Kupa e Botës 2022