Bota 1 Dhjetor 2022, 20:22

Finlanda premton të ndihmojë në rezistencën e Kievit për të përballuar dimrin

Shkruar nga Pamfleti

Helsinki është gati të këshillojë dhe trajnojë ushtarët e Kievit se si të kryejnë operacionet gjatë dimrit.

Këtë e ka konfirmuar edhe kryeministrja Sanna Marin, duke premtuar “fuqi të fortë” për të mbrojtur Ukrainën.

Në fund të fundit, finlandezët kanë një përvojë dhe traditë shumë të gjatë

Ata kanë mësuar vazhdimisht në tre luftërat e zhvilluara midis viteve 1918 dhe 1944, të cilat i kushtuan Finlandës 120 mijë të vdekur dhe dhjetë për qind të territorit të saj.

Prej asaj kohe, ata kanë qenë të kujdesshëm ndaj fqinjit rus.

Puna do të fillojë verën e ardhshme për të ndërtuar një gardh që do të kalojë 200 kilometra përgjatë kufirit, për të parandaluar kërcënimet hibride si ato që shihen në Poloni, Letoni dhe Lituani.

Edhe brezat e rinj nuk e harrojnë historinë dhe vazhdimisht përgatiten për çdo eventualitet.

Si një vend me 5.5 milionë banorë që ka një ushtri prej 12 mijë vetësh, në kohë lufte mund të ketë 290 mijë ushtarë.

Një e treta e popullsisë së rritur, rreth 900 mijë njerëz, ka marrë trajnime ushtarake dhe dy herë në vit organizohet një stërvitje e madhe në të gjithë vendin.

Në maj, presidenti Sauli Niinistö dhe kryeministrja Sanna Marin paraqitën kërkesën e tyre për anëtarësim në NATO, duke specifikuar se përfitimet do të ishin jo vetëm për Helsinkin, por edhe për të gjithë aleancën.

Me hyrjen e Finlandës, sipas tyre, aleanca mund të mbështetej në një fuqi ushtarake të fortë për të mbrojtur krahun lindor, më të afërt me Rusinë dhe më në rrezik.

Në bazë të aplikimit për anëtarësim ishte përgatitja dhe pragmatizmi i pretenduar nga finlandezët.

“Ne i shikojmë gjërat nga perspektiva e 100 viteve. 100 vjet mbrapa dhe 100 në të ardhmen”, ka shpjeguar ministri i Jashtëm Pekka Haavisto.

Haavisto ka shtuar se Hungaria ka premtuar të ratifikojë aplikimet e Finlandës dhe Suedisë për pranim në shkurt, duke shkaktuar një reagim nga Moska.

“Hyrja e tyre në NATO do të përshpejtojë militarizimin e rajonit të Arktikut”, ka thënë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.


smile

Bota Finlande Lufte Rusi