Bota27 Shtator 2022, 09:48

Florida përgatitet për uraganin e fortë, presidenti Biden shtyn vizitën e tij

Shkruar nga Pamfleti
Florida përgatitet për uraganin e fortë, presidenti Biden shtyn

Florida përgatitet për uraganin e fortë, presidenti Biden shtyn vizitën e tij

Uragani që pritet të godasë Floridën dhe Kuba-n 48 orët e ardhshme, ka bërë që presidenti amerikan të shtyjë vizitën e planifikuar për këtë të martë.

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida është vonuar gjithashtu. Raketa Artemis 1 u hodh nga pika e saj e lëshimit të hënën.

Parashikuesit kanë thënë se Kuba mund të shohë deri në 25 cm shi nga uragani Ian, ndërsa Xhamajka dhe ishujt Kajman mund të kenë nga 3-6 inç.

“Ky është një uragan vërtet i madh në këtë pikë,” tha guvernatori i Floridës në një konferencë shtypi të hënën, duke u kërkuar banorëve që “të qëndrojnë të qetë”, por “bëni atë që ju nevojitet për të qenë të përgatitur”.

Guvernatori shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për të gjithë Floridan gjatë fundjavës dhe ka aktivizuar 5,000 trupa të Gardës Kombëtare për të ndihmuar me përpjekjet e ndihmës. /Pamfleti

Bota Florida Joe Biden uragani vizita