Aktualitet15 Maj 2019, 19:30

Foto e kokës së prerë të Ali Pashës, i dërgohet Sulltanit në Stamboll

Shkruar nga Pamfleti

Foto e kokës së prerë të Ali Pashës, i dërgohet Sulltanit në Stamboll

Kjo është një pikturë në laps e piktorit e dizanjatorit të famshëm austriak Johann Nepomuk Geiger. Kjo pikturë është realizuar nga piktori i famshëm në vitin 1822.

Piktori është frymëzuar nga historia e Ali Pashës dhe tregon sesi përfundoi drejtuesi i një pashallëku të madh të asaj kohe.

Në foto tregohet sesi koka e prerë e pashait të Janinës i serviret Sulltanit Mahmudi i dytë.

Ali Pasha ishte udhëheqës i Pashallëkut të Janinës, i cili provoi që të vetëqeverisë atë, ndërsa fundi i tij ishte i hidhur, siç parqitet edhe në këtë pikturë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Histori