Bota 3 Shkurt 2023, 13:52

Gjermania miraton eksportet e tankeve Leopard 1

Shkruar nga Pamfleti
Gjermania miraton eksportet e tankeve Leopard 1

Berlini ka miratuar sot eksportin e tankeve luftarake Leopard 1, në Ukrainë, tha një zëdhënës këtë mëngjes. Ajo refuzoi të komentojë mbi numrin e tankeve që do të transferohen.  Megjithatë, mediat lokale raportuan se do të dhurohen 88 automjete.

Leopard 1 është një model më i vjetër i tankut Leopard 2, i cili më parë i është dhuruar Ukrainës pas disa ditësh nga Gjermania. Vendi u zotua të furnizonte Ukrainën me 14 tanke Leopard 2 dhe u dha leje aleatëve të dërgonin edhe të tyret  pavarësisht kërcënimeve nga Rusia.

Në të njëjtën javë, SHBA konfirmoi se do të dërgonte mbi 31 tanke M1 Abrams dhe do të ofronte trajnime për trupat e vendit.

Lëvizja nga Gjermania lejoi vendet e tjera – si Polonia dhe Spanja – që kanë rezerva të tankut Leopard 2 t’i furnizojnë ato në Kiev.

 

 

 

Bota #eksporte Gjermani tanke